Generálna prokuratúra odstúpila podnet podaný Jozefom Hajkom a ďalšími siedmimi signatármi na postavenie komunistickej strany mimo zákon na špeciálnu prokuratúru.

Podnet Generálnej prokuratúre SR na preskúmanie činnosti Komunistickej strany Slovenska (KSS) podalo 24. júna, pri príležitosti Dňa pamiatky obetí komunistického režimu, občianske združenie Historická pamäť, na čele ktorého stojí Jozef Hajko.

Trestný odbor generálnej prokuratúry oznámil tento týždeň listom predsedovi občianskeho združenia, že podanie v origináli odstúpil z dôvodu príslušnosti Úradu špeciálnej prokuratúry, ako aj netrestnému odboru generálnej prokuratúry.

Výzvu inicioval Hajko a okrem neho ju podpísali Jaroslav Daniška z denníka Štandard, Ľubomír Morbacher zo združenia Living memory, Juraj Šúst zo Spoločenstva Ladislava Hanusa, predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ján Pálffy, historik ÚPN Jerguš Sivoš, predseda združenia Atticum Michal Považan a predseda občianskeho združenia Nenápadní hrdinovia František Neupauer.

Výstupmi na svojom profile na sociálnej sieti Facebook a na svojej internetovej stránke KSS podľa predkladateľov podnetu opakovane porušuje zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému. Robí to prostredníctvom rôznych statusov, symbolov a článkov, čo propagujú a oslavujú komunistický režim, ktorý vládol v Československu v rokoch 1948 až 1989.

Ak sa preukáže nezákonná činnosť, z tohto konania by sa mali vyvodiť zodpovedajúce konzekvencie, či už vo vzťahu ku konkrétnym osobám, ako aj ku KSS, kde by mal prísť návrh na jej zrušenie.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.