Pre kauzu okolo smrti Slováka Jozefa Chovanca si parlamentný zahraničný výbor predvolal belgického veľvyslanca na Slovensku. Ghislain J. M. D’hoop poslancov parlamentného výboru ubezpečil, že pokuta z platu pre druhého najvyššieho predstaviteľa belgickej polície nie je posledným verdiktom a netýka sa priamo diania v cele. Ďalší posun by mal nastať v septembri, vtedy je naplánovaná rekonštrukcia prípadu.

Jozef Chovanec zomrel po prevoze do nemocnice vo februári 2018, keď sa stal obeťou neprimeraného zásahu a neetického správania členov letiskovej polície v cele predbežného zadržania na letisku v belgickom Charleroi. Dôvodom mal byť konflikt v lietadle.

Chovanca, z pracovných dôvodov často cestujúceho medzi Slovenskom a Belgickom, zadržali 23. februára 2018 na letisku v Charleroi, keď sa dostal do potýčky s policajtmi. Svedkovia opisovali, že vyzeral dezorientovaný. Napriek tomu ho vyviedli ho z lietadla, kde sa mal podľa polície správať násilne a kapitán lietadla preto odmietal so strojom vzlietnuť.

Chovanec údajne odmietol na žiadosť stevardky predložiť palubnú vstupenku. Flámsky server VRT News túto informáciu poprel s odkazom na očitých svedkov, ktorí tvrdia, že Chovanec skôr nerozumel, než že by nechcel spolupracovať. Svedkovia tiež odmietli, že by sa správal agresívne.

Prvotná verzia udalosti nesedí

Letisková polícia Chovanca zavrela do cely predbežného zadržania, kde si podľa prvotných informácií Slovák spôsobil sám spôsobil zranenia, a preto ho previezli do nemocnice, kde neskôr zomrel. Belgické médiá však priniesli videozáznam z cely, na ktorom je vidieť brutalitu policajtov, ktorej bol Chovanec obeťou pred tým, ako ho odviezli do nemocnice.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.