Rozpustenie Komunistickej strany Slovenska by bolo totalitným a protikresťanským činom, píše vo svojom polemickom texte profesor Vasil Lipitsky.

Nie som podporovateľom komunistickej strany. Bol som však šokovaný, keď som si na Štandarde prečítal článok o podnete na rozpustenie KSS, ktorý skupina občanov, vrátane dvoch autorov Štandardu, zaslala na Generálnu prokuratúru.

Komunistov v tomto podaní obviňujú, že ich strana „prostredníctvom rôznych statusov, symbolov a článkov“ (najmä na Facebooku!) „propaguje a oslavuje komunistický režim, ktorý vládol v Československu v rokoch 1948 až 1989“.

Nuž, ak by sa po tomto podnete skutočne začal proces, ktorý by viedol k rozpusteniu KSS, chcel by som byť ich obhajcom, doslova advokátom diabla. Pravda, je tu jedna vážna prekážka – nie som právnik.

Pokúsim sa preto aspoň o verejnú úvahu a obranu slovenských komunistov. Myslím si, že by ich strana nemala byť zrušená, ponúkam argumenty z ideového, morálneho a logického hľadiska.

Začal by som otázkou smerovanou na žalobcu: Všetci vieme, že istá časť obyvateľstva si pripomína „socialistické“ obdobie s vrúcnymi pocitmi. Keď sa o tom ľudia medzi sebou rozprávajú, prečo by nemali mať právo zdieľať svoje hodnotenia na sociálnych sieťach? Prečo by nemalo mať právo na politickú stranu, ktorá tieto ich názory reprezentuje? 

Potom by som asi opýtal: A kto vlastne môže za to, že na obdobie pred rokom 1989 doteraz mnohí ľudia spomínajú? Že sa im dokonca stav pomerov bývalého režimu páči? Odporučil by som hľadať vinníka medzi politikmi, ktorí vládnu dnes a vytvárajú chaos, nepretržite sa hádajú, používajú akékoľvek prostriedky a ničia autoritu štátu. Keď sa pozriete okolo, nebolo by vlastne čudné, keby tu nebola nostalgia za usporiadanejšou minulosťou?

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.