Na otázku, či je delta variant smrteľnejší ako pôvodné kmene koronavírusu SARS-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie COVID-19, je podľa vedcov ešte priskoro odpovedať. V Spojenom kráľovstve delta variant opäť zdvihol počty nových nakazených, ale na druhej strane úmrtí výrazne nepribúda. Analytik Martin Smatana vysvetľuje, prečo nie je v tomto prípade britský príklad vhodný argument pre tvrdenia, že delta je iba "chrípočka".

Pre šírenie sa delta variantu covidu Veľká Británia už raz posunula rušenie opatrení proti pandémii o mesiac. Nosenie rúšok v interiéroch aj dodržiavanie ďalších pravidiel chce teraz vláda Borisa Johnsona úplne ponechať v Anglicku na úsudku ľudí od 19. júla.

Keďže Briti vykazujú od konca júna okolo 25-tisíc nových prípadov covidu denne, sú niektorí odborníci k navrhovanému kroku skeptickí.

Infektológ a člen slovenského Ústredného krízového štábu Vladimír Krčméry tvrdí, že nemáme zatiaľ celosvetovo dostatok dát na to, aby sa dalo povedať, či je nový delta variant prevládajúci vo Veľkej Británii smrteľnejší ako iné kmene tohto koronavírusu. Zatiaľ sa vie, že je o 40 až 60 percent infekčnejší ako ostatné varianty. Dáta o smrtnosti sa rôznia.

Počet úmrtí rapídne nestúpa

Napriek denným prírastkom nových prípadov, ktoré sú najvyššie za uplynulý pol rok, zomiera v Spojenom kráľovstve na covid či s covidom oveľa menej ľudí ako počas prvej vlny pandémie.

Koncom januára hlásili britské úrady vyše 20-tisíc nových prípadov a viac ako tisíc obetí covidu denne. V tej dobe po delta variante nebolo v krajine ani stopy. Dnes, keď je v krajine tento infekčnejší kmeň covidu dominantný, je to pri približne rovnakom náraste nakazených „len“ 20 až 30 mŕtvych na covid či s covidom za deň.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.