Protesty na uzavretých hraničných priechodoch sa stupňujú. Ľudia začali predpisy obchádzať a odstraňovať zátarasy. Vláda tvrdí, že nemá na kontrolu všetkých hraničných priechodov dostatok policajtov a hľadá posily. Podľa štatistík však má Slovensko o pätinu viac policajtov v prepočte na obyvateľov ako iné štáty EÚ.

Od pondelka 5. júla sprísnilo Slovensko pre delta variant koronavírusu podmienky na hraniciach. Menšie hraničné priechody so susednými štátmi sa uzatvorili, čo sa nestretlo s pochopením miestneho obyvateľstva. V pondelok preto vypukli na niektorých priechodoch demonštrácie. Štandard o nich bližšie informoval tu.

V utorok však protesty na uzatvorených hraničných priechodoch pokračovali. Najbúrlivejšie sa situácia vyvíjala na česko-slovenských hraniciach. Medzi obcami Vrbovce a Velká nad Veličkou demonštrovali desiatky ľudí, priniesli si aj českú vlajku. Nedostali sa totiž do práce ani za rodinou.

Na snímke uzavretý hraničný priechod Vrbovce – Velká nad Veličkou vo Vrbovciach 6. júla 2021. Foto: Róbert Fritz/TASR

Ľudí odvážajú autá na opačnej strane barikády, sanitky v prípade núdze neprejdú

Starosta Vrboviec Dušan Eliáš povedal, že so samosprávami nikto vopred o zatváraní menších priechodov nekomunikoval. Na riešenie situácie však nechcú hľadať únikové cesty. „Samozrejme, vieme o nich, ale to nie je riešenie, vieme, ako sa cez hranicu dostať, lebo tu žijeme. Riešenie je komunikovať. Keby sme boli vopred oslovení, mohli sme ho nájsť,“ doplnil.

Starosta obce Chvojnica Marian Kollár to vidí rovnako. „Myslím si, že to bolo robené od stola a bez rozumu. Neviem, prečo by sme mali obmedzovať ľudí, ktorí tu bývajú a pracujú. Nerozumiem tomu. Na dovolenky ľudí pustíme, do práce ich nepustíme, neviem to ani okomentovať,“ uviedol v reportáži.

Na hraničnom priechode Vrbovce – Javorník došlo k bizarnej situácii, keď najprv betónové zátarasy umiestnili na českú stranu hranice, preto ich bezpečnostné zložky museli posunúť. Lokálne obyvateľstvo tak ostalo odstrihnuté od železničnej stanice. Situáciu riešili tak, že ich na druhej strane čakali autá, ktoré ich zaviezli do fabrík. Chýbajú inštrukcie o tom, ako postupovať, ak by sa do oblasti potrebovala dostať Záchranná zdravotná služba.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.