Známy holandský investigatívny novinár Peter R. de Vries, ktorého v Amsterdame v utorok postrelil útočník, v nemocnici momentálne bojuje o život. Uviedla to starostka hlavného mesta Femke Halsemaová. Podľa miestnej polície bol reportér zasiahnutý do hlavy.

„Peter R. de Vries je pre nás všetkých národným hrdinom, neobvykle odvážnym novinárom neúnavne hľadajúcim spravodlivosť,“ povedala Halsemaová. Podľa médií de Vriesa postrelil neznámy človek na ulici v centre Amsterdamu okolo pol ôsmej večer, keď opustil televízne štúdio v okolí rušného námestia Leidseplein. Podľa nemeckého Deutsche Welle novinára postrelili neďaleko štúdií RTL, keď sa vracal z televíznej šou vysielanej naživo, kde bol pravidelným hosťom.

Šéf holandskej polície Frank Paauw uviedol, že zadržali troch podozrivých „vrátane možného strelca“. Motív útoku nebol bezprostredne známy. Dôvodom však mohla byť pravdepodobne jeho práca investigatívneho novinára.

Šokujúce a nepredstaviteľné

Zatiaľ neoverené zábery zdieľané na sociálnych sieťach ukazujú, ako de Vries leží na chrbte so zakrvavenou tvárou. Podľa svedkov citovaných verejnoprávnym vysielateľom NOS bol strelený až päťkrát a z toho raz do hlavy.

Holandský premiér Mark Rutte označil útok v Amsterdame za „šokujúci a nepredstaviteľný“. „Je to útok na odvážneho novinára a v širšom zmysle útok na slobodu tlače, ktorá je pre našu demokraciu a náš právny štát tak zásadná,“ uviedol.

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) útok na holandského novinára odsúdil. Na Twitteri uviedol, že „ostro odsudzuje akýkoľvek útok na slobodnú žurnalistiku, ktorá je jedným z pilierov demokracie“.

Amsterdamské noviny Parool zverejnili fotografiu z miesta činu, na ktorej je vidieť niekoľko ľudí zhromaždených okolo človeka ležiaceho na zemi v kaluži krvi.

Reportáže o podsvetí

De Vries (64) je známy svojimi investigatívnymi reportážami o holandskom kriminálnom podsvetí. V roku 2008 získal medzinárodnú televíznu cenu Emmy za televíznu šou o americkej tínedžerke Natalee Hollowayovej, ktorá zmizla v roku 2005 na dovolenke na karibskom ostrove Aruba.

Novinár v súčasnosti pôsobí ako dôverník kľúčového svedka v súdnom procese s údajným vodcom zločineckého gangu. V roku 2019 zastrelili právnika, ktorý zastupoval svedka v zmienenom súdnom procese.

Pred dvomi rokmi na Twitteri napísal, že polícia ho informovala, že jeho meno majú na zozname kriminálne živly na úteku. V rokoch 1995 až 2012 moderoval veľmi populárny holandský televízny program o trestnej činnosti, ktorý sa týkal významných kriminálnych prípadov.

De Vries je tiež známy svojou investigatívnou prácou pri únose pivného magnáta Freddyho Heinekena z roku 1983. Román, ktorý o tomto prípade neskôr napísal, bol adaptovaný aj na filmové plátno pod názvom Únos Freddyho Heinekena z roku 2014, v ktorom hral Anthony Hopkins.

V roku 2013 bol Willem Holleeder, únosca Heinekena, usvedčený za vyhrážanie sa de Vriesovi. Momentálne si Holleeder odpykáva doživotný trest za účasť na piatich vraždách.

Iný kriminálnik, Ridouan Taghi, ktorý je v súčasnosti súdený za vraždu a obchodovanie s drogami, podnikol v roku 2019 neobvyklý krok, keď vydal verejné vyhlásenie, v ktorom poprel správy, podľa ktorých mal hroziť de Vriesovi zabitím.

De Vries pôsobí ako poradca, nie však právnik, svedka štátnej prokuratúry označeného ako Nabil B., ktorý vypovedal v prípade proti Taghimu a jeho údajným spolupracovníkom. Predchádzajúci právnik Nabila B. bol zastrelený na ulici v Amsterdame v septembri 2019.

(tasr, top)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.