Slovenským internetom sa šíri ďalší hoax o následkoch očkovania proti ochoreniu COVID-19. Tentokrát je na boj proti štepeniu zneužívaná smrť tínedžerky, ktorú mala podľa šíriteľov tejto konšpirácie zabiť práve vakcína proti covidu. Nie je to pravda. Otec zosnulej potvrdil, že dcéra proti tomuto ochoreniu očkovaná vôbec nebola a hrozí právnymi krokmi. Medzi šíriteľmi tejto falošnej správy sa nachádza aj bývalý okresný predseda ĽSNS pre Zlaté Moravce.

Zneužívanie smrti človeka je, zdá sa, bežnou metódou, akú v súvislosti so svojím bojom proti očkovaniu používa konšpiračná scéna na Slovensku. Polícia upozorňuje na ďalší hoax, ktorý sa od začiatku júla šíri prostredníctvom viacerých slovenských facebookových účtov. Ide o klamstvo o tom, že mladá gymnazistka zo Serede mala zomrieť po očkovaní proti COVID-19.

Iba 17-ročná Jana Poláčiková koncom júna na chate v Zázrivej náhle stratila vedomie. Napriek snahám prítomných a privolaných záchranárov sa ju však nepodarilo oživiť. Len pár dní po tragédii sa na internete objavila konšpirácia, podľa ktorej malo dievča „akútny zápal srdcového svalu“ po tom, čo mala byť pár dní pred tým „očkovaná proti covidu“.

Hoaxu o smrti gymnazistky po zaočkovaní proti covidu sa chytili odporcovia štepenia proti tejto infekčnej chorobe a šírili ho najmä na Facebooku. Za pár dní nepravdivú informáciu zdieľali tisícky ľudí.

Proti šíriteľom hoaxov

Jedným z „najúspešnejších“ šíriteľov tohto klamstva bol bývalý okresný predseda ĽSNS pre Zlaté Moravce Štefan Jurík. Ten pri svojej neúspešnej kandidatúre hlásal, že bude prvý primátor Zlatých Moraviec „nezvolený Cigáňmi“. Teraz zdieľal hoax, ktorý vyvrátil sám otec obete. Jurík medzičasom príspevok zmazal.

Otec zosnulej Jozef Poláčik pod niekoľkými statusmi, ktoré šírili hoax o smrti jeho dcéry, upozornil, že ide o lož. Dodal pritom, že každý, kto bude tvrdiť opak, riskuje trestné oznámenie zo strany rodiny.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.