Proti účinkovaniu tranrodových športovkýň na Olympiáde v Japonsku vznikla petícia s desaťtisícmi podpisov. Podľa signatárov ich účasť v ženských disciplínach môže spôsobiť devalváciu športu. Najmä preto, že ignoruje fyzické výhody mužov v rýchlosti, výške, vytrvalosti a sile. Najviac na pretrase je meno vzpieračky Laurel Hubbardovej, ktorá je prvá a zatiaľ jediná tohto druhu.

Jednému z najviac kontroverzných bodov nadchádzajúcich Letných olympijskych hier (LOH) v Tokiu, účinkovaniu novozélandskej transrodovej vzpieračky Laurel Hubbardovej, sa dostáva negatívnej odozvy aj od širokej verejnosti. Na portáli change.org sa objavila petícia požadujúca vylúčenie transrodových atlétov zo športovej udalosti roka. V čase písania článku ju podpísalo viac ako 30-tisíc ľudí z rôznych kútov planéty.

Autori dokumentu upozorňujú na všeobecný trend, keď športovkyne narodené ako muži a identifikujúce sa ako ženy v mnohých prípadoch pri športovom zápolení nespravodlivo dominujú. Problém vidia aj mimo športovísk, keď napríklad vyžadujú prístup do ženských šatní či spŕch.

„To je voči ženám nespravodlivé kvôli nespochybniteľnej fyzickej výhode, ktorú transrodové ženy majú. Zabráni to tiež niektorým ženám, aby sa z náboženských a kultúrnych dôvodov vôbec zúčastňovali na organizovanom športe,“ nazdávajú sa.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.