Niektoré župy sa usilujú prispieť k dosiahnutiu kolektívnej imunity netradičnými postupmi. Očkovať už začali aj tých, čo sa neregistrovali. Ministerstvo zdravotníctva im za to ďakuje.

Na Slovensku sme k dnešnému dňu podľa údajov iniciatívy Veda pomáha zaočkovali prvou dávkou 2 074 673 ľudí, čo je 38 percent populácie. Viac než 1,6 milióna z nich už dostalo aj druhú dávku a sú teda plne zaočkovaní. Na dosiahnutie kolektívnej imunity nám však treba zaštepiť ešte viac než 1,24 milióna ľudí. Rýchlosť očkovania pritom klesá.

Graf rýchlosti očkovania a počtu očkovancov jednotlivými dávkami. Zdroj: Vedapomaha.sk

Na porovnanie, v susednom Česku dostala prvú dávku polovica obyvateľov. Na dosiahnutie kolektívnej imunity to tiež nestačí. Očkovanie sa preto snažia čo najviac zjednodušiť. Podľa ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha má byť jedným z lákadiel očkovanie bez registrácie.

V Prahe by mali do polovice júla vzniknúť dve takéto očkovacie centrá: jedno v obchodnom centre Chodov a druhé na hlavnej stanici. Fungovať by mali do konca leta. Ak sa očkovacie miesta bez registrácie osvedčia, mohli by sa podľa ministra vytvoriť aj v ďalších regiónoch. Cieľom je očkovanie ľuďom viac sprístupniť.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.