Prezident Macron zažil, čo to znamená sa až fyzicky báť o svoje prežitie. Po celý čas nedokázal ničím osloviť celú polovicu Francúzska. O tom, či ešte môže vyhrať voľby, prečo vo Francúzsku nevidno zelenú vlnu a tiež o útokoch na katolícke kostoly, o ktorých sa v médiách nepíše, hovorí bývalý český veľvyslanec v Paríži Petr Drulák.

Francúzsko vrie mnohými témami. Nedávno prebehli komunálne voľby, prezident Macron začal kritizovať takzvaný islamský separatizmus, aj liberálny progresivizmus. Krajinou otriasli listy generálov na dôchodku, Le Penová možno bude mať vyzývateľa aj sprava. Málokto o vývoji vo Francúzsku dokáže hovoriť otvorenejšie a zaujímavejšie ako bývalý český veľvyslanec v Paríži a profesor medzinárodných vzťahov Petr Drulák.

Týmto rozhovorom štartujeme hlbšiu spoluprácu s Petrom Drulákom, jeho texty sa odteraz budú objavovať na stránkach Štandardu.

Spýtam sa hneď priamo, vyhrá Marine Le Penová voľby?

Marine Le Penová bude s najväčšou pravdepodobnosťou v druhom kole, ale ani to nie je úplne isté, pretože o svoj elektorát sa bude musieť pobiť s ďalšími kandidátmi, ktorí sa objavujú. Ak by som si na to mal staviť, tak by som povedal, že v druhom kole bude. To, či vyhrá ale záleží na tom, kto bude v tom druhom kole proti nej a to vôbec nie je isté, pretože nie je zrejmé, kto bude kandidovať za stredovú pravicu proti Macronovi. O ľavici nehovorím, tá zmizla a neexistuje.

Čo starostka Paríža Anne Hildagová, nedokáže oživiť socialistov ona?

To si nemyslím. Ani že by do toho išla a hlavne si nemyslím, že by na to mala. Na krajnej ľavici je ešte Jean-Luc Mélenchon, ktorý ale očividne na druhé kolo nedosiahne. Takže je tu otázka, kto bude kandidovať z tábora Republikánov. To je strana, ktorá bude kandidovať proti Macronovi a ktorej kandidát by mal šancu na druhé kolo.

Tento tábor pôsobil dlho ako pomerne zdecimovaný, teraz získal podporu v komunálnych voľbách. Myslíte si, že by niekto zo stredových pravičiarov mohol poraziť Macrona?

Je to tak, tento tábor je zdecimovaný, ale je v lepšom stave ako socialisti a je tam niekoľko výrazných osobností, ktoré o prezidentskej voľbe hovoria. Či ale dokážu poraziť Macrona, to dnes neviem povedať.

Predstavte nejaké konkrétne mená možných kandidátov z radov Republikánov, ktorí by mali šancu proti Macronovi, ktorých hviezdička práve rastie.

Hovorí sa napríklad o Xavierovi Bertrandovi. Je to predseda severofrancúzskych regiónov. Tiež sa hovorí o Valérie Pécresseovej, ktorá je zase z parížskeho regiónu. To sú dve postavy, ktoré určite majú ambíciu, ale za tých niekoľko mesiacov sa môže objaviť ešte aj niekto ďalší.


Ohrozuje niekto aj Marine Le Penovú? Ako vidíte šance Érica Zemmoura, mohol by popri nej úspešne kandidovať?

Musím povedať, že som priaznivcom Érica Zemmoura. Sledujem jeho publicistickú reláciu, je to brilantný analytik a dokáže veci výstižne pomenovať. Je pravda, že Marine Le Penová to berie ako problém, pretože keby kandidoval, tak by jej odobral určité politické hlasy. Z hľadiska jeho politickej budúcnosti sa však radím skôr k skeptikom, pretože on zatiaľ žiadnu skutočnú politickú skúsenosť nemal. Je niečo iné byť brilantný publicista a niečo iné sa postaviť voličom a žiadať o ich podporu. Je ale pravda, že on môže byť tým, kto Le Penovú pripraví o druhé kolo, ak do toho teda pôjde.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.