Majiteľa Penty Jaroslava Haščáka zadržala polícia

V Sídle Penty zasahovala polícia Jaroslav Haščák počas zadržania 1. decembra 2020 v Bratislave. Foto: Jakub Kotian/TASR

V sídle finančnej skupiny Penta v bratislavskom Digital Parku prebehla rozsiahla policajná akcia. Majiteľ Penty bol zadržaný a bude pravdepodobne stíhaný vo väzbe.

Podľa portálu Aktuality bol Haščák predvolaný na výsluch do budovy policajného prezídia na Račianskej ulici. Príčinou sú jeho obvinenia z korupcie a prania špinavých peňazí. 

„Spolu s Haščákom vyšetrovateľ obvinil aj bývalého riaditeľa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša a jeho manželku Danu, ktorá v minulosti tiež pracovala pre tajnú službu,” píšu Aktuality. Obaja sú rovnako obvinení z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Arpáš mal po svojom odchode zo SIS údajne Haščákovi predať nahrávky z odpočúvania konšpiračného bytu Penty na Vazovovej ulici v Bratislave.

Peniaze si účtovali za fiktívne analýzy

Obchod medzi Arpášom a Haščákom prebiehal pravdepodobne tak, že si Arpáš a jeho manželka Dana založili v septembri 2006 firmu Identita, ktorá začala vzápätí obchodovať s firmou Barkont pod kontrolou Haščáka.

„Arpáš jej mal od októbra 2006 do marca 2008 dodávať fiktívne analýzy a poradenské služby. Pentácka firma mu poslala v pätnástich splátkach vyše 194-tisíc eur (takmer šesť miliónov korún),” píšu investigatívni novinári.

O obchodoch medzi Arpášom a Haščákom sa píše aj v analytickom spise, ktorý v roku 2011 prenikol na internet a nesie rovnomenný názov ako nahrávka – Gorila.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vtedy nikoho neobvinil a veliteľ vyšetrovacieho tímu Marek Gajdoš odišiel v roku 2017 na vlastnú žiadosť z polície.

Spolupracovali aj iní

Podľa Arpáša prebiehala jeho spolupráca s Pentou prostredníctvom generála Alojza Lorenca, ktorý Pente poskytoval služby týkajúce sa vývoja či aktualizácie informačného systému.

Arpáš však odmieta obvinenia z toho, že by sa finančné transakcie, ktoré medzi nimi prebehli, týkali nahrávky Gorila. „Väčšinou sa to týkalo zdravotníctva. Analyzovali sme trh, konkurenčné prostredie, poskytovali poradenstvo a podobne,” vyjadril sa pre Aktuality. Na otázky, či zinkasoval za svoje služby spomínanú sumu, odpovedal, že si presne nepamätá.

Finančná skupina naopak tvrdí, že služby Arpáša využívala na spravodajskú prácu „pre svoje potreby”. Že by išlo o spomínanú nahrávku však vylúčila. Penta tiež odmietla komentovať výšku odmeny pre Arpáša.

Arpáša 24. novembra zadržala NAKA v rámcie akcie, počas ktorej bolo zadržaných viacero bývalých vysokých policajných funkcionárov.

Reakcie politikov

K zásahu polície v sídle Penty sa pohotovo vyjadrili aj politici. Medzi prvými bol premiér Igor Matovič, ktorý v online statuse napísal: „Mafia je len tak silná, ako slabý je štát. Bodka.“

Minister vnútra Roman Mikulec uviedol, že nemá potrebné informácie, pretože bol na rokovaní ústredného krízového štábu. Vyvrátil však, že by išlo o politickú objednávku.

Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) na sociálnej sieti uviedla, že dnešok svedčí o tom, že polícia má voľné ruky a pred zákonom sú si všetci rovní.

Strana SaS uviedla, že Jaroslav Haščák „je symbolom korupcie a bielych golierov, ktoré mali na Slovensku vplyv za dvanásť rokov vlády Smeru“.

Podľa ministra Milana Krajniaka (Sme rodina) je „štát vždy silnejší než akokoľvek silný oligarcha, mafián alebo finančná skupina. Ak chce“.

Stanovisko Penty

Hovorca finančnej skupiny Martin Danko uviedol, že zásah polície v priestoroch finančnej skupiny Penta ako aj obvinenie Haščáka sú neprimerané a neopodstatnené. Utorňajší výsluch Haščáka bol plánovaný a mal sa týkať „starého podozrenia z trestnej činnosti z údajného nelegálneho obchodovania s nahrávkami z kauzy Gorila“.

Hovorca ďalej uviedol, že Haščák počas celého vyšetrovania kauzy Gorila s políciou spolupracoval, ale odmieta akékoľvek nelegálne konanie v súvislosti s aktivitami Arpáša. „Podnikne všetky právne kroky na svoju ochranu,“ povedal Danko.


Ďalšie články