NAKA odštartovala letné prázdniny záťahom na zločineckú skupinu pôsobiacu na západnom území krajiny. Pri akcii obvinila 14 ľudí. Páchatelia mali štát obrať o astronomických 18 miliónov eur.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila 14 osôb z podvodov s daňovými vratkami. Informuje o tom Policajný zbor na svojom facebookovom účte s dodatkom, že škoda v tejto súvislosti presahuje 18 miliónov eur.

Na akcii s krycím názvom Daniari sa v rozmedzí stredy a piatku tohto týždňa podľa jej vysvetlenia podieľalo až 50 policajtov. Záťah súvisí s činnosťou zločineckej skupiny pôsobiacej na západnom Slovensku.

„Počas akcie sme vykonali viaceré prehliadky rôznych priestorov a zadržali 14 osôb, ktoré už vyšetrovateľ obvinil z daňovej trestnej činnosti a zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny,“ konkretizuje polícia.

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vyhovel podnetu vyšetrovateľa a podal dnes v ranných hodinách návrh na väzbu piatich osôb,“ spresnila pre TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová. Doplnila, že v rámci realizovaných úkonov NAKA boli vykonané aj prehliadky nebytových priestorov.

Zásah je namierený voči niekdajším čelným predstaviteľom Finančnej správy a zamestnancom daňového úradu na rôznych stupňoch riadenia, ktorí mali zneužívať svoju právomoc a prijímať úplatky za zabezpečenie vyplatenia nadmerného odpočtu, vrátane štatutárnych orgánov podnikateľských subjektov.

Aký bol modus operandi?

„Členovia zločineckej skupiny mali vzájomne a koordinovaným konaním zabezpečiť, že si konkrétne spriaznené daňové subjekty neoprávnene uplatnili nárok na vrátanie DPH (tzv. nadmerný odpočet). Následne mali zabezpečiť priebeh daňovej kontroly alebo miestneho zisťovania tak, aby napriek neoprávnenosti žiadaných nadmerných odpočtov došlo k ich vyplateniu. Jednotlivým členom zločineckej skupiny a zamestnancom daňového úradu mali za to poskytovať úplatky,“ vysvetľuje polícia.

Celkový, len doteraz zadokumentovaný rozsah neoprávnene vyplatených nadmerných odpočtov v prospech tejto zločineckej skupiny presahuje podľa jej tvrdenia sumu 18 miliónov eur.

Bilancia vraj nie je konečná

Vyšetrovateľ spracoval podnet na väzobné stíhanie viacerých osôb, ktorých identita nie je známa. Počet obvinených ani výška zistenej škody s najväčšou pravdepodobnosťou údajne nie sú konečné.

Finančná správa už skôr informovala, že v tomto prípade ide o spoločnú akciu FS, Úradu špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry. „Vzhľadom na to, že ide o prípad, ktorý vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní, nie je možné k nemu uvádzať podrobnosti,“ uviedla hovorkyňa Finančnej správy Martina Rybanská.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.