Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík nerozumie tomu, prečo šéf parlamentu a Sme rodina Boris Kollár nezaradil do programu aktuálnej schôdze návrh o zavedení COVID pasov na národnej úrovni. Návrhom by sa mala zohľadniť zaočkovanosť pri vstupe do prevádzok.

Na štvrtkovej koaličnej rade sa do noci diskutovalo o troch témach: prístupe na hromadné podujatia len pre neinfekčných, o sprostredkovateľskom bonuse pre každého, kto niekoho presvedčí na očkovanie a o očkovacej lotérii.

Strana Sme rodina ale nesúhlasila s prvým bodom, a teda triedením na očkovaných a neočkovaných. Povinné testy je strana ochotná podporiť len vtedy, ak ich preplatí štát. Kollárovci tiež požadujú, aby sa opäť zaviedlo bezplatné antigénové testovanie, ktoré sa na Slovensku skončilo vo štvrtok.

Šéf parlamentu a Sme rodina Boris Kollár pre nesúhlas nezaradil do programu piatkovej schôdze návrh, ktorým by sa mala zohľadniť zaočkovanosť pri vstupe do prevádzok. Návrh zákona vraj pôjde na schôdzu 22. júla. Dovtedy by si strany mali vydiskutovať podrobnosti a nájsť kompromis. Reakcia SaS na seba nenechala dlho čakať.

SaS chcela prijať v jednom balíčku všetky tri body. Keďže to Kollár zablokoval, poslanci SaS v hlasovaní v parlamente nepodporili bonus a lotériu. Sme rodina s návrhom podľa Sulíka na vláde súhlasila, ale na poslednú chvíľu „otočila“. Šéf SaS to považuje za nekorektný postoj.

„Rokovania trvali celé hodiny, dospeli sme k spoločnej dohode. Spočívala v tom, že sme chceli jeden motivačný balíček, lotériu a odmeny, o čom si my nemyslíme, že je najšťastnejšie, ale okej. Malo to ísť v jednom balíčku s tým, že zaočkovaní budú mať viac slobôd,“ vyhlásil Sulík na piatkovej tlačovej konferencii.

Pripomenul, že v koalícii na tom bola zhoda a Sme rodina s tým súhlasila aj na rokovaní vlády. Dodal, že viac slobody pre zaočkovaných podporila Sme rodina aj na koaličnej rade.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.