Čínsky prezident Si Ťin-pching predniesol prejav pred 70 000 ľuďmi na Námestí nebeského pokoja pri príležitosti výročia založenia Komunistickej strany Číny. Vyhlásil, že Čína sa už nenechá zastrašovať. Zároveň naznačil, že sa chystá šikanovať ostatných.

Oficiálny dátum osláv veľa napovedá o charaktere strany. Čínski komunisti totiž o niekoľko týždňov oslávia sté výročie založenia strany, ktorá vznikla 23. júla 1921 v Šanghaji. Keď však uprostred vojny, ukryté v horách, chcelo vedenie strany osláviť 20. výročie, nikto si nepamätal presný dátum, len to, že to bolo v júli. Mao Ce-tung preto rozhodol, že oficiálnym dátumom založenia bude 1. júl. Hoci dokumenty objavené po Maovej smrti dokazujú, že „Veľký kormidelník“ sa mýlil, kult osobnosti a neomylnosť strany znamenajú, že to nemožno pripustiť.

Vznik čínskych komunistov tiež ukazuje, ako môžu historické hnutia vzniknúť z relatívne skromných podmienok. Na prvom kongrese sa zúčastnilo 15 účastníkov, z toho 13 Číňanov a dvaja agenti Kominterny, ktorých tam poslal Lenin. Celkový počet členov strany bol 53. Dnes má strana viac ako 95 miliónov členov, vládne 1,4 miliarde ľudí a má ambície stať sa globálnym hegemónom.

Okrem silných slov o tom, že ak sa nepriatelia Číny pokúsia podkopať jej hodnoty a politický a sociálny systém, ich hlavy budú krvavé po náraze do „veľkého oceľového múru postaveného spoločným úsilím všetkých 1,4 miliárd Číňanov“, Si Ťin-pching tiež prisľúbil, že v prípade potreby sa s Taiwanom kontinentálna Čína spojí aj silou.

Ľudia kráčajú okolo obrovskej obrazovky, na ktorej hovorí čínsky prezident Si Ťin-pching počas osláv 100. výročia založenia vládnucej komunistickej strany 1. júla 2021 v Pekingu. Foto: TASR/AP

Je tu jeden paradox komunistickej vlády v Číne. Ako upozorňuje Bill Hayton na webovej stránke Unherd, strana odvodzuje svoju legitimitu čiastočne od ukončenia takzvaného „storočia poníženia“. Začalo sa to porážkou cisárskej Číny v roku 1842 Britmi v prvej ópiovej vojne. Nasledovala nadvláda západných mocností nad Čínou. Hoci sa nikdy nestala kolóniou, veľké časti boli rozobrané formou koncesií, západní občania nepodliehali čínskym zákonom, a keď sa západným vládam znepáčilo ich správanie, mohli očakávať rýchly zásah. Toto poníženie mala ukončiť až komunistická vláda v roku 1949. To nie je celkom pravda. Západné mocnosti sa vzdali svojich privilégií počas druhej svetovej vojny alebo tesne po nej, ešte pred nástupom komunistov k moci.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.