Po očkovaní vakcínou od britsko-švédskej farmaceutickej firmy AstraZeneca registrujú niekoľko prípadov vzácneho syndrómu. Spojitosť sa zatiaľ nepreukázala, doktori však zdvíhajú varovný prst a požadujú prísne sledovanie očkovancov.

K nežiaducim účinkom po očkovaní proti SARS-CoV-2 môže pribudnúť ďalšie ochorenie. Ide o Guillain-Barrého syndróm (GBS), teda ochorenie, pri ktorom náš vlastný imunitný systém z neznámeho dôvodu napáda nervové bunky.

Presná príčina vzniku tohto syndrómu nie je vo všeobecnosti známa. Často sa vyskytuje po prekonaní určitých typov vírusových a bakteriálnych infekcií, ako sú napríklad vírus Zika, HIV či respiračné infekcie. Vzácne ochorenie prepukne približne u jedného človeka na 100 000 obyvateľov ročne. Častejšie postihuje mužov ako ženy a to v pomere 3 : 2. O niečo menej postihuje deti a jeho pravdepodobnosť vzrastá spolu s vekom.

Syndróm sa v počiatkoch prejavuje slabosťou a mravčením končatín. U väčšiny pacientov nastane zhoršenie už do dvoch týždňov. Príznaky sa postupne rozširujú smerom na trup a horné končatiny. V závažných prípadoch ochorenie postihne aj mozgové nervy, spôsobí poruchu prehĺtania, dýchania i pohybov očí. Problémy môžu vyústiť až do napojenia na umelú pľúcnu ventiláciu.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.