3. júla, 10:42

Anketa o Orbánovom zákone. Na Slovensku by podobný neprešiel, ale Maďarov väčšina nekritizuje

Anketa o Orbánovom zákone. Na Slovensku by podobný neprešiel, ale Maďarov väčšina nekritizujeFoto: Orbán/FB

Maďarsko opäť čelí tvrdej ideologickej kritike Európskej únie pre svoj zákon. Čo si o ňom myslia slovenskí poslanci? Podporili by podobný zákon na Slovensku? Zisťovali sme názory v koalícii aj opozícii.

Maďarský zákon o ochrane pred pedofíliou, ktorý 23. júna podpísal prezident János Áder, spustil kritiku zo strany členských štátov EÚ, ktoré nad ním vyjadrili „vážne znepokojenie”. Vyhlásenie podpísalo 13 členských štátov: Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Luxembursko, Španielsko, Fínsko, Švédsko, Írsko, Dánsko, Holandsko, Estónsko, Litva a Lotyšsko.

Holandský premiér Mark Rutte k tomu nadôvažok vyhlásil, že Maďarsko by podľa neho už viac nemalo patriť do Európskej únie. Podľa signatárov vyhlásenia zákon prijatý v Maďarsku diskriminuje komunitu LGBTI a porušuje právo na slobodu prejavu pod zámienkou ochrany detí. Kameňom úrazu je pozmeňovací návrh poslancov Orbánovho Fideszu.

Na jeho základe mladí ľudia do 18 rokov nemajú byť v školách vystavovaní „pornografickému obsahu“ alebo akémukoľvek obsahu, ktorý podľa maďarskej vládnej strany podporuje zmenu pohlavia či homosexualitu. To sa týka aj reklám.

Stretnutie premiérov V4. Foto: Orbán/FB

Zákon ďalej určuje zoznam organizácií, ktoré majú dovolené vzdelávať na školách o sexe. Aktivisti a prívrženci LGBT hnutia preto Orbánov Fidesz kritizujú za čoraz vyhranenejší postoj voči tejto agende. Tomu, či svoje kompetencie prekračuje Maďarsko alebo EÚ, venoval Štandard komentár. Teraz nás zaujímali názory poslancov Národnej rady SR a europoslancov. Prinášame niektoré z nich.

Ako prvá sa k téme vyjadrila Anna Záborská (KÚ, OĽaNO), ktorá vo svojom vyhlásení povedala:

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.