Biometrické údaje, ako otlačky prstov alebo skenovanie tváre. Takéto údaje začína Čína vyžadovať od niektorých svojich obyvateľov. Dôsledkom môže byť väčšia kontrola a sledovanie.

V čínskych juhovýchodných provinciách Fu-ťien a Kuang-tung začala pekinská vláda s vydávaním nových online občianskych preukazov, ktoré majú obsahovať aj biometrické údaje. Užívatelia internetu museli v Číne doteraz taktiež uviesť niektoré svoje osobné údaje.

Pilotný projekt, ktorý spustilo Ministerstvo národnej bezpečnosti v prvých dvoch provinciách, chce vláda neskôr implementovať v celej krajine. Oficiálnym cieľom projektu je lepšia internetová bezpečnosť pre užívateľov. Tým neoficiálnym môže byť lepšie sledovanie a kontrola obsahu a ľudí na internete v porovnaní so súčasným stavom.

Čína už dlhšie vyžaduje od internetových používateľov, aby sa zaregistrovali na online účtoch pod svojimi skutočnými menami, ktoré potvrdia občianskym preukazom. Najnovšie bude od ľudí polícia žiadať pred registráciou otlačky prstov a skenovanie tváre.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.