2. júla, 06:22

Gastro kritizuje nezvládnutú štátnu pomoc. Z odvetvia odišlo desaťtisíce ľudí, kvalita klesá a ceny rastú

Gastro kritizuje nezvládnutú štátnu pomoc. Z odvetvia odišlo desaťtisíce ľudí, kvalita klesá a ceny rastúFoto: TASR/AP

Pomoc od štátu bola pomalá, neadresná a nedostatočná. Zhodujú sa na tom Aliancia slovenskej gastronómie a iniciatíva Zachráňme gastro združujúce majiteľov gastronomických prevádzok. Upozorňujú na alarmujúcu situáciu v odvetví a volajú po ďalšej pomoci. Zainteresované ministerstvá hovoria o vyplatených sumách a sľubujú ďalšie peniaze. Všetko však závisí od rezortu financií, ktorý však varuje pred zvyšovaním výdavkov v rozpočte.

Gastronómia patrí medzi oblasti zasiahnutými pandémiou. Dlhé mesiace striktných opatrení sa podpísali pod zatváranie tisícok prevádzok, odchod obrovského množstva zamestnancov, a tým aj istý pokles kvality služieb.

Podľa Aliancie slovenskej gastronómie (ASG) do konca marca skrachovalo 16-tisíc prevádzok segmentu HoReCa (hotelierstvo a rôzne druhy gastro prevádzok). Aliancia tvrdí, že prevádzky zatvárali z dôvodu pandémie a nedostatočných kompenzácií.

Masívny odliv zamestnancov

Prezident ASG Viliam Pavlovský v odpovedi pre Štandard uviedol, že ku koncu marca bolo počas pandémie prepustených až 70 percent všetkých zamestnancov gastro sektora na Slovensku. To podľa gastro aliancie predstavuje až 35-tisíc zamestnancov. ASG sa odvoláva na údaje FinStatu.

„Dnešným dňom môže byť tento počet ešte vyšší. Momentálne čelíme obrovskému problému nárastu miezd a prilákania ľudí naspäť do sektoru. Máme obavy z možnosti ďalšej vlny pandémie, zatvárania a hromadného prepúšťania,“ varoval Pavlovský.

Aj Ján Laš z iniciatívy Zachráňme gastro, združujúcej takmer 800 prevádzok, súhlasí, že pracovná situácia v odvetví je alarmujúca. Presné čísla podľa neho nie je možné úplne presne uviesť, ale aj on súhlasí s tým, že ide o desaťtisíce chýbajúcich ľudí.

Pokles kvality služieb

Práve masívny odchod profesionálov z odvetvia je podľa Laša jednou z príčin, pre ktoré sa začínajú množiť sťažnosti zákazníkov na zníženú kvalitu služieb v pohostinstvách.

„Vieme o mnohých prevádzkach, ktoré pre nedostatok personálu nestíhajú obsluhovať a variť, ceny zvýšiť primerane nemôžu, a to sa na kvalite prejaviť musí. Zároveň mnohé naše vstupy zdraželi. A keďže viacerí z nás nedosiahli na celú štátnu pomoc, nemôžu sanovať svoje straty posledných 15 mesiacov. Aj preto tak kričíme o pomoc,“ povedal predstaviteľ iniciatívy Zachráňme gastro pre Štandard.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.