Nielen covid je problém, Rusi čelia niečomu vážnejšiemu. Permafrost sa pre neobvykle vysoké teploty v Arktíde začína topiť stále rýchlejšie. Pred katastrofickými dosahmi tohto fenoménu na ruské mestá na ďalekom severe, ako aj pre miestnu infraštruktúru, začínajú varovať aj donedávna zdržanliví predstavitelia Kremľa.

Aj tento týždeň dosahovali teploty v ruskej Arktíde rekordné hodnoty. V zapolárnej dedine Saskylach stúpla teplota na nevídaných 31,9 stupňa Celzia, čím bol prekonaný doterajší rekord z roku 1936. Na rozdiel od minulosti nejde len o jedinečnú anomáliu, ale o dlhodobý a opakujúci sa fenomén.

Rekordné teploty sužujú ďaleký sever už od polovice mája, keď boli podľa analýzy škótskeho meteorológa Scotta Duncana teploty pri Barentsovom mori vyššie než na plážach Chorvátska, južného Francúzska a častí Talianska. Teplomery v ruskej dedine Nižnaja Peša v Nenecku za polárnym kruhom vtedy ukazovali 30 stupňov Celzia. Duncan túto hodnotu označil za „skutočne výnimočnú v každom ročnom období, no v máji ohromujúcu“.

Nejde však len o fenomén roku 2021. Už podľa výskumu ruského Federálneho úradu pre hydrometeorológiu a environmentálny monitoring (Rosgidromet) z roku 2018, stúpli priemerné teploty v niektorých oblastiach pobrežnej Arktídy od roku 1998 o 4,95 stupňa Celzia. Celkovo sa podľa dostupných údajov Arktída otepľuje až 2,5-krát rýchlejšie, než je celosvetový priemer.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.