Separatistické Abcházsko podporované Ruskom je v mnohých ohľadoch okrajovou a izolovanou oblasťou. V posledných rokoch sa však vďaka nízkym cenám elektrickej energie, ktoré paradoxne dotuje gruzínska vláda, stalo európskym centrom ťažby kryptomien. Získané zdroje potom môžu financovať separatistické režimy aj spravodajské operácie.

Nadmerná ťažba kryptomien v Abcházsku na jednej strane preťažuje sieť do takej miery, že zásobovanie elektrickým prúdom museli obmedziť na šesť hodín denne, avšak zároveň môže pomôcť naplniť pokladnicu miestneho separatistického režimu a potenciálne financovať operácie ruských tajných služieb.

Kryptofarmy vyprázdňujú zdroje elektrického prúdu

Ulicami Suchumi, hlavného mesta gruzínskeho separatistického regiónu Abcházsko, sa po rokoch opäť ozývajú zvuky dieselových generátorov, ktoré sa v posledných týždňoch stali jediným prostriedkom umožňujúcim miestnym obyvateľom zásobiť sa elektrickou energiou počas stále častejších výpadkov prúdu. Pre miestnych ide o echo čias spred takmer tridsiatich rokov, keď sa v regióne skončila krvavá vojna s ústrednou vládou v Tbilisi a Abcházci sa tešili len niekoľkým hodinám prúdu denne.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.