Branislav Zurian je prvý donedávna čelný funkcionár polície, ktorý otvorene hovorí o vojne medzi bezpečnostnými inštitúciami a vo vnútri NAKA, ktorú riadil.

Spoveď bývalého šéfa Národnej kriminálnej agentúry Branislava Zuriana pre Plus 7 dní by sa dala ľahko odmietnuť ako lamentácia ukrivdeného príslušníka, napokon, on sám tvrdí, že je „plný hnevu“. A obsahuje aj neoverené klebety, ktoré majú povahu diskreditačnej kampane.

Nevedno, prečo si na takúto výpoveď zvolil práve týždenník patriaci do skupiny Penta, ktorá má záujem na spochybňovaní vyšetrovania, špičkový policajt musí zohľadňovať všetky aspekty. A Branislav Zurian špičkovým policajtom aj po odchode z polície je.

No najmä: viaceré jeho tvrdenia sú príliš závažné, aby sme ich mohli len tak zhodiť zo stola. Najmä tie, ku ktorým sa ani minister vnútra, ani prokuratúra a ani šéf polície nevyjadrili. A dlhodobo pred nimi unikajú.

Špeciálny tím

Zurian otvorene hovorí, že s prístupom jeho vlastných podriadených v NAKA mal problém, pričom ho označuje ako premotivovanosť „hrdinov, ktorí to nevedia osobnostne zvládnuť“. Označuje to ako problém chýbajúceho nadriadeného, ktorý sme v Štandarde už dávnejšie pomenovali ako poloanarchia.

Nadriadený nie je do prípadu vtiahnutý, má nadhľad, nedovolil by vyšetrovať s krvavými očami, zadržať niekoho doma pred očami postihnutej dcéry či imobilných rodičov,“ tvrdí Zurian, ktorý sa vraj dozvedel, že špeciálni prokurátori Peter Kysel a Daniel Lipšic žiadali ministra, aby Zuriana odvolal. Táto informácia by si zaslúžila reakciu. Je to pravda, že im stál v ceste? Ak áno, prečo? Boli dôvody relevantné, alebo nie?  

Podľa Zuriana vojna v polícii naozaj existuje, a to aj priamo v samotnej NAKA, kde konflikt sledoval v priamom prenose a ako tvrdí, nemal ani právomoc zasiahnuť. 

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.