Vatikanisti sa tento týždeň venovali najmä návšteve šéfa americkej diplomacie v Ríme a pápežovej podpore pre kontroverzného jezuitu Jamesa Martina. Hovorilo sa aj o zneužívaní a vatikánskych reformách.

Pápež František prijal na audiencii ministra zahraničných vecí USA Antonyho Blinkena, ktorému sa dostala osobná prehliadka Sixtínskej kaplnky. Podrobnosti jeho rozhovoru s pontifikom nezverejnili, no podľa americkej diplomacie Blinken potvrdil záväzok zasadzovať sa za náboženskú slobodu a bojovať proti obchodu s ľuďmi. Hovorili aj o ľudských právach v Číne, vo Venezuele a o snahe distribuovať proticovidové vakcíny.

Určite sa však vyhli slonovi v miestnosti – prebiehajúcej rozprave medzi biskupmi USA o (ne)udeľovaní eucharistie pre verejne aktívnych pro-choice katolíkov vrátane prezidenta Joea Bidena. Takto schôdzku vnímalo severoamerické médium Los Angeles Times. V júni Konferencia biskupov USA schválila vypracovanie dokumentu, ktorý sa k tejto otázke vyjadrí. Oficiálne sa má nazývať „Zmysel eucharistie v živote cirkvi“.

„Pápeža trápi napätie medzi pravicou a ľavicou v dvoch najbohatších cirkvách: v Spojených štátoch a v Nemecku, zatiaľ čo Vatikán sa snaží ovplyvniť taliansku parlamentnú debatu o homotransfóbii. Kultúrne vojny a ideologické konflikty otvárajú trhliny i v jedinej inštitúcii, ktorá – zakladajúc si na jednote – prežila 2 000 rokov. Dve najbohatšie cirkvi na svete, americká a nemecká, ťahajú ideologický povraz katolicizmu diametrálne opačným smerom,“ interpretuje kontext stretnutia s Blinkenom španielsky denník El País.

Antony Blinken (vľavo), sprievodca Alessandro Conforti (vpravo) a chargé d'affaires veľvyslanectva Spojených štátov pri Svätej stolici Patrick Connell (uprostred) počas prehliadky Sixtínskej kaplnky vo Vatikáne. Foto: TASR/AP

Pápež podporil kontroverzného spolubrata

Pápež František napísal osobný list svojmu kontroverznému spolubratovi Jamesovi Martinovi a podporil ho v jeho službe pre LGBT katolícku komunitu. V liste, ktorý americký jezuita zverejnil na svojom účte na sociálnej sieti, mu František píše: „Modlím sa za tvojich veriacich, ,farníkov´, za všetkých, ktorých Pán umiestnil vedľa teba, aby si sa o nich staral, chránil ich a nechal ich rásť v láske k nášmu Pánovi Ježišovi Kristovi.“

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.