Radoslav Dráb stál pri výstavbe prvých útulkov pre rodiny s deťmi nazývaných Dorka. Bol adoptívnym otcom Štefana Adamjaka, ktorý je teraz jeho nadriadeným a sám vyrastal v detskom domove. Nový príbeh rubriky Dá sa to.

Radoslav bol v domove pomerne krátko. Dostal sa tam až v štrnástich rokoch. Opustil ich otec, ešte keď mal dva, a odvtedy žil len s mamou. „Moja mama, keď som bol ôsmak, veľmi ochorela, zhoršil sa jej zdravotný stav. Skoro rok strávila v nemocnici, teda pre mňa jediná cesta bol detský domov,“ spomína si Radoslav.

Deň, keď sme sa s Radoslavom stretli, bol preňho historický: práve v posledný deň školského roka sa dostal do detského domova. „Dostal som v ten deň vysvedčenie a potom som s pani kurátorkou šiel do Košickej Novej Vsi, kde sídlil detský domov.“ Zaujímavá náhoda, že práve v tento deň si Radoslav spolu s nami zaspomínal na jeho život.

Foto: ŠTEFKOLUBO

Vyrastal v internátnom type detského domova, to znamená, že tam bolo viac ako sto detí v niekoľkých výchovných skupinách a za ten čas, čo tam boli, sa im vystriedalo viac ako 40 náhradných otcov a mám, ktoré sa o nich starali. „Hovoriť potom o nejakom pevnejšom kontakte sa nedá.“

Život akváriovej rybičky

Našťastie, tieto internátne typy sú dnes minulosťou. Detský domov prešiel transformáciou a zmenil sa na rodinný typ. V tom už majú deti možnosť zažiť viac pocit domova a učia sa väčšej samostatnosti. V internátnom type to bolo naopak. Deti sa chodili najesť do jedálne, kde im jedlo pripravovali kuchárky a vždy im so všetkým pomohli vychovávatelia. V súčasnosti, samozrejme, vychovávatelia pomáhajú deťom, ale snažia sa ich to aj naučiť.

Tým, že sa do detského domova dostal Rado až v štrnástich rokoch, vedel porovnať dva svety. Život v detskom domove a život s rodinou. Život v domove v internátnom type prirovnáva k akváriovej rybičke. „Keď som bol v škole, tak mi upratali v izbe. Prišiel som zo školy, tak som si s táckou šiel po jedlo. Bol som akváriová rybička, ktorú keď kŕmite a vymieňate vodu, tak prežije, ale akonáhle ju pustíte von, zahynie.“

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.