Pápež František tento týždeň osobitne pozdravil slovenských pútnikov z Košíc a podčiarkol, že Duch Svätý harmonicky urovnáva rozdielnosti. Na sviatok Petra a Pavla si pripomenul 70. výročie vysviacky Benedikta XVI. a zdôraznil, že svätí Pavol a Peter boli slobodní, lebo boli vyslobodení.

Na sviatok svätých Petra a Pavla pápež František zdôraznil, že títo svätci boli slobodní, lebo boli vyslobodení. Ježiš oslobodil rybára Petra „z pocitu nedostatočnosti a horkosti z neúspechu“ a Pavla z „otroctva svojho ja a zo Šavla (meno prvého kráľa Izraela) sa stal Pavol, čo značí „malý“:

„Bol vyslobodený aj z tej náboženskej horlivosti, ktorá ho učinila neoblomným podporovateľom prijatých tradícií a násilným pri prenasledovaní kresťanov. Bol oslobodený. Formálne dodržiavanie náboženstva a obrana mečom vytaseným z tradície ho neotvorili láske k Bohu a k bratom, ale zatvrdili ho – bol fundamentalista. Boh ho z tohto vyslobodil, ale neušetril ho mnohých slabostí a ťažkostí, ktoré učinili jeho evanjelizačnú misiu viac plodnou, napríklad ťažkosti apoštolátu, fyzická choroba, násilie a perzekúcia, stroskotanie lode, hlad a smäd a ako sám rozpráva – osteň, ktorý trápil jeho telo.“

Pieter Bruegel starší: Obrátenie svätého Pavla (1567). Foto: wikimedia

Rímsky biskup tiež zablahoželal Josephovi Ratzingerovi, keďže pred 70 rokmi práve na slávnosť Pavla a Petra ho vysvätili za kňaza. Ratzingerovi – neskoršiemu pápežovi Benediktovi XVI. – poďakoval „za dôveryhodné svedectvo“ a „pohľad neustále upriamený na Boží horizont“. Benedikt XVI. pôvodom z Bavorska je v súčasnosti emeritný pápež, ktorého pontifikát bol od roku 2005 až do roku 2013, keď nečakane rezignoval. Tento rok oslávil 94 rokov.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.