Uplynulých 7 dní s pápežom: Pozdravil pútnikov z Košíc, pripomenul 70 rokov kňazstva Benedikta XVI. i svätcov Pavla a Petra

Pápež František Pápež František. Foto: TASR/AP

Pápež František tento týždeň osobitne pozdravil slovenských pútnikov z Košíc a podčiarkol, že Duch Svätý harmonicky urovnáva rozdielnosti. Na sviatok Petra a Pavla si pripomenul 70. výročie vysviacky Benedikta XVI. a zdôraznil, že svätí Pavol a Peter boli slobodní, lebo boli vyslobodení.

Na sviatok svätých Petra a Pavla pápež František zdôraznil, že títo svätci boli slobodní, lebo boli vyslobodení. Ježiš oslobodil rybára Petra „z pocitu nedostatočnosti a horkosti z neúspechu“ a Pavla z „otroctva svojho ja a zo Šavla (meno prvého kráľa Izraela) sa stal Pavol, čo značí „malý“:

„Bol vyslobodený aj z tej náboženskej horlivosti, ktorá ho učinila neoblomným podporovateľom prijatých tradícií a násilným pri prenasledovaní kresťanov. Bol oslobodený. Formálne dodržiavanie náboženstva a obrana mečom vytaseným z tradície ho neotvorili láske k Bohu a k bratom, ale zatvrdili ho – bol fundamentalista. Boh ho z tohto vyslobodil, ale neušetril ho mnohých slabostí a ťažkostí, ktoré učinili jeho evanjelizačnú misiu viac plodnou, napríklad ťažkosti apoštolátu, fyzická choroba, násilie a perzekúcia, stroskotanie lode, hlad a smäd a ako sám rozpráva – osteň, ktorý trápil jeho telo.“

Pieter Bruegel starší: Obrátenie svätého Pavla (1567). Foto: wikimedia

Rímsky biskup tiež zablahoželal Josephovi Ratzingerovi, keďže pred 70 rokmi práve na slávnosť Pavla a Petra ho vysvätili za kňaza. Ratzingerovi – neskoršiemu pápežovi Benediktovi XVI. – poďakoval „za dôveryhodné svedectvo“ a „pohľad neustále upriamený na Boží horizont“. Benedikt XVI. pôvodom z Bavorska je v súčasnosti emeritný pápež, ktorého pontifikát bol od roku 2005 až do roku 2013, keď nečakane rezignoval. Tento rok oslávil 94 rokov.

Pápež pozdravil účastníkov ďakovnej púte z Košíc

Na generálnej audiencii katolícky líder rozvinul svoju katechézu o Liste Galaťanom a o svätom Pavlovi z Tarzu. Vyzdvihol jeho obrátenie, čo ukazuje, aké sú nevyspytateľné Božie cesty:

„Dotýkame sa ho každý deň, no najmä keď sa vraciame k okamihom, v ktorých nás Pán povolal. Nikdy nemôžeme zabudnúť na čas a spôsob, akým Boh vstúpil do nášho života: udržiavať si pevne v srdci a v mysli to stretnutie s milosťou, keď Boh zmenil náš život. Toľkokrát pri pohľade na veľké Pánove diela prichádza mimovoľne otázka: ako je možné, že Boh si poslúžil hriešnikom, krehkou a slabou osobou, aby uskutočnil svoju vôľu? A predsa nie je na tom nič náhodné, lebo všetko bolo pripravené v Božom pláne.“

Pápež František zároveň pokračuje v príprave návštevy Slovenska, v krátkom čase poslal Slovákom už druhé osobité pozdravenie, tentokrát pozdravil slovenských pútnikov prítomných na audiencii:

„S láskou pozdravujem slovenských veriacich, osobitne účastníkov Ďakovnej púte Košickej eparchie, ktorá slávi 350. výročie plačúcej milostivej ikony Klokočovskej Bohorodičky, vedených jej ordinárom arcibiskupom Mons. Cyrilom Vasiľom. Bratia a sestry, táto oslava Matky Božej nech obnoví vo vašom ľude vieru a živé vedomie jej príhovoru na vašej ceste. Zo srdca žehnám všetkých vás i vašich drahých vo vlasti. Sláva Isusu Christu!“

Na záver audiencie pontifik poďakoval i svojmu šoférovi, ktorý odišiel do dôchodku a ktorý na začiatku chodieval do práce na bicykli. Svojou prácou a modlitbou robí dobrú službu cirkvi, doplnil jeho bývalý šéf František.

Duch Svätý harmonicky urovnáva rozdielnosti

Pápež na audiencii s delegáciou ekumenického patriarchu Bartolomeja z Konštantínopolu (dnešný Istanbul) povedal, že každá kríza nás privádza na križovatku s dvoma možnosťami:

„Cesta utiahnutia sa do seba hľadajúc vlastné istoty a príležitosti, alebo cesta otvorenia sa voči druhým, s rizikami, ktoré prináša, ale najmä s ovocím milosti, ktoré Boh garantuje. Drahí bratia, nenastala snáď hodina, aby sme dali s pomocou Ducha Svätého ďalší impulz našej ceste k odstráneniu starých predsudkov a k úplnému prekonaniu škodiaceho súperenia? Bez toho, že by sme ignorovali rozdiely, ktoré treba prekonať dialógom, v láske a v pravde, nebudeme môcť otvoriť novú etapu vzťahov medzi cirkvami, ktorú charakterizuje spoločné kráčanie, vôľa robiť skutočné kroky vpred a to, že sa vskutku cítime spoluzodpovední jedni za druhých. Ak budeme poslušní voči láske, Duchu Svätému, ktorý je kreatívna Božia láska a harmonicky urovnáva rozdielnosti, otvorí cesty pre obnovené bratstvo.“


Ďalšie články