Štát sľuboval aplikáciu, ale dokončil ju na poslednú chvíľu. Predbehli ho zdravotné poisťovne. Digitálnu verziu covid pasu ponúkajú vo svojich aplikáciách a v papierovej forme ho môžete získať na každej pobočke.

Od 1. júla (štvrtok) zjednoduší občanom Európskej únie prechod medzi štátmi európsky covid pas. Je to osvedčenie o bezinfekčnosti na SARS-CoV-2 v digitálnej alebo papierovej forme. Obe verzie obsahujú QR kód a digitálny podpis, ku ktorým má prístup ich držiteľ a príslušné zdravotné a cestovné úrady. Zahŕňa potvrdenie o vakcinácii, o vykonaní PCR alebo Ag testu, alebo o prekonaní ochorenia COVID-19.

Vo všetkých štátoch je platné očkovanie vakcínami, ktoré registrovala Európska lieková agentúra. Patrí medzi ne: očkovacia látka Comirnaty (Pfizer/BioNTech), Moderna, Vaxzevria (AstraZeneca) a Janssen (Johnson & Johnson). Niektoré štáty uznávajú aj očkovanie Sputnikom alebo vakcínami, ktoré schválila Svetová zdravotnícka organizácia.

Bezinfekčnosť môžete preukázať aj negatívnym PCR alebo antigénovým testom či potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19. Každé osvedčenie bude obsahovať dátum a typ podanej vakcíny či vykonaného testu. V prípade potvrdenia o prekonaní ochorenia uznáva väčšina štátov polročnú imunitu.

Ako covid pas získať? Možností je viacero.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.