„Ale aj keby si ma rozsekal na tisíc kúskov a rozhádzal ich po ulici, predsa každý kúsok by ťa mal rád.“ Tieto slová prvýkrát rezonovali v životoch mnohých členov gangov koncom 50. rokov v New Yorku. Tieto slová sprostredkoval pastor David Wilkerson, ktorý dostal priamo od Boha povolanie venovať sa týmto deťom, chlapcom a dievčatám, ktoré nikdy nepoznali lásku a odpustenie, v tých najhorších podmienkach v newyorských štvrtiach. 

Zoznámte sa so starým, no stále aktuálnym príbehom podľa skutočných udalostí, prostredníctvom ktorého spoznáte, akú veľkú moc má Boh a ako dokáže meniť životy všetkých ľudí a priviesť ich z temnoty k svetlu. Príbeh Dýka a kríž je aj sfilmovaný a je vydaný aj ako komiks pre menšie deti, je to príbeh, ktorý stále udivuje a obohacuje naše životy o vzácne svedectvá. 

Tento príbeh, zmeny členov gangov, si môžete prečítať aj v knihe „Utíkej, malý, utíkej“ z pohľadu bývalého obávaného člena gangu Nickyho Cruza alebo v knihe „Dýka a kríž a muž, ktorý veril“ z pohľadu Garyho Wilkersona, syna Davida Wilkersona. 

DÝKA A KRÍŽ

(výňatky z knihy)

Celé toto obdivuhodné dobrodružstvo začalo raz neskoro večer, keď som sedel vo svojej pracovni a prezeral si časopis Life. Zbežne som v ňom listoval a zdalo sa mi, že už tam nie je nič, čo by ma mohlo zaujímať. Na jednej strane som však zazrel perokresbu zo súdneho pojednávania v New Yorku, vzdialeného približne 500 kilometrov odtiaľto. Nikdy som v New Yorku nebol a ani som zvlášť o to nestál, azda ešte tak niekedy uvidieť sochu Slobody. 

Obracal som strany ďalej, keď moju pozornosť zrazu zaujali oči jednej z načrtnutých postáv. Bol to chlapec, jeden zo siedmich súdených pre vraždu. Umelec zachytil v jeho črtách taký výraz zmätku, nenávisti a zúfalstva, že som znovu časopis roztvoril a pozrel sa na neho pozornejšie. Len čo som to urobil, začal som plakať.

„Čo sa to len so mnou deje?“ povedal som si nahlas a chvatne zotrel slzy. Zahľadel som sa na obrázok ešte raz. Boli tam samí mladí chlapci, všetci z jedného gangu nazývaného Draci. Článok pod kresbou rozprával o tom, ako v Highbridge Parku v New Yorku brutálne napadli a na smrť dobili pätnásťročného chlapca. Volal sa Michael Farmer a po obrne bol ochrnutý. Každý z nich ho bodol svojím nožom do chrbta a potom ho ešte tĺkli po hlave remeňmi. Odišli od neho celí skrvavení so slovami: „Má toho dosť!“

Dobový článok v časopise Life o súdnom procese s členmi gangu Drakov. Zdroj: davidknihy.sk

Príbeh ma pobúril. Bolo mi z neho nevoľno. V našom malom horskom mestečku bolo niečo také nemilosrdné až neuveriteľné.

Preto som spočiatku zostal celkom ľahostajný k myšlienke, ktorá mi náhle napadla, akoby prišla z úplne iného sveta:

„Choď do New Yorku a pomôž tým chlapcom!“

Musel som sa nahlas zasmiať. Ja? Ísť do New Yorku? Mal by sa vôbec dedinský kazateľ pliesť do vecí, o ktorých nemá ani potuchy?

Bola to výzva stále živá a celkom nezávislá na mojom vlastnom cítení a uvažovaní. 

„Bol by som blázon. Veď o takých deťoch vôbec nič neviem, a ani nechcem vedieť.“

Triezvy rozum nepomáhal. Ísť do New Yorku musím, a čo viac, mal by som ísť hneď, dokiaľ súdny proces trvá.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.