Ofenzíva Maďarov proti propagácii transgenderizmu má svoje muchy, no nevyvažovať neúnosný tlak progresívneho spektra by bolo ešte horšie. Faktom tiež je, že Budapešť v posledných dňoch – na rozdiel od EÚ – neprekračuje svoje kompetencie.

Spomínate si, kto tu celé roky hovoril, že kultúrnych vojen je akosi priveľa? A pamätáte, kto na to zvykol reagovať, že v týchto vojnách bojuje iba jedna strana? Kam sa dnes pozriete, všade samá dúha. To, čo urobili Nemci Maďarom na Majstrovstvách Európy vo futbale 2021, bolo detinské. Pridali sa aktivisti a všetci ochotní pokľaknúť pred ideológiami svojej doby, zdúhoveli aj mnohé reklamy na štadiónoch (napríklad Booking bol predtým v modrom, teraz už ihrá všetkými farbami, podobne Heineken a ďalší), napokon to zaklincoval holandský premiér Rutte.

Lenže, ak chcete rozumieť tomu, čo sa to práve rozohralo, nestačí sa pozerať smerom do Maďarska, kde sa Orbánovi podarilo naštrbiť národný front a politickú koalíciu Jobbiku so všetkými domácimi ľavičiarmi, ale aj na úroveň vyššiu ako EÚ. Orbán je totiž symbol a ako symbol sa aj správa.

Hovoril nám o tom minulý týždeň Rod Dreher, aj u nás známy americký spisovateľ a komentátor, ktorý v rozhovore opísal, ako Orbánov zákon zaujal amerických konzervatívcov. Tucker Carlson, najpozeranejší debatér v amerických televíziách, sa snaží Orbána pozvať do svojej show, Orbán si vraj trochu dáva na čas, ale ponuku určite využije, keď mu príde vhod. Pointa je v tom, že propagácia gender ideológie zďaleka nie je v Maďarsku taký problém ako inde na Západe, zvlášť v USA. Zatiaľ čo americkí konzervatívci nič nenavrhujú, iba sa nanajvýš posťažujú, Maďarsko už má schválený zákon.

Pripomeňme, že zákon proti pedofílii a propagácii homosexuality a zmeny pohlavia pre deti a mládež do 18 rokov už podpísal aj prezident János Ádér.

Tento zákon nevykopáva otvorené dvere. Len rieši problém, ktorý je vážnejší na Západe ako u nás. Nová maďarská legislatíva cieli primárne na oblasť médií, v ktorých zakazuje samoúčelné zobrazenie sexuality, homosexuality a zmeny pohlavia. V oblasti školstva sa snaží o to isté a reguluje organizácie vyučujúce o sexe. Do tretice vedie k obmedzeniu reklám znázorňujúcich LGBT komunitu. Ide o presne tú oblasť, kde sú najaktívnejšie rôzne organizácie tretieho sektora a štedro financované kampane. Je to priama reakcia na vývoj, ktorý vidieť v Amerike, kde sa už každý šiesty Američan narodený medzi rokmi 1995 a 2010 považuje za LGBT osobu. Absurdnosť tohto výskumu si uvedomíte, keď zistíte, že počet transgender osôb už dosahuje takmer počet lesbičiek. A, samozrejme, dekadenciu podčiarkuje vysoké číslo bisexuálov, viac sme o tom písali tu.

Tak je či nie je to legitímna téma? A najmä, ak by po Orbánovom zákone prišli ďalšie, konečne by padla jedna z definícii kultúrnych vojen, a síce, že v nich bojuje iba jedna strana.

Keď netečie, aspoň kvapká

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.