Filmové spracovanie príbehov kňaza Dona Camilla a komunistického starostu Pepponeho si získalo srdcia miliónov divákov na celom svete. Televízia Lux prináša knižné vydanie príbehov Giovannina Guareschiho, na základe ktorých boli filmy natočené. Prvý diel jednej z najprekladanejších talianskych kníh Don Camillo a jeho svet je obohatený o originálne ilustrácie autora, čo zvýrazňuje historickú hodnotu vydania.

KRST 

Do kostola vstúpil jeden muž a dve ženy. Jedna z nich bola manželkou Pepponeho, vodcu komunistov. Don Camillo stál na rebríku a leštil svätožiaru svätému Jozefovi. Obrátil sa k príchodzím a opýtal sa, čo si želajú. 

„Máme tu niečo na krst,“ odvetil muž. Jedna zo žien ukázala šatku, v ktorej bolo zabalené dieťa. 

„A čie je?“ vyzvedal don Camillo zostupujúc z rebríka. „Moje,“ odpovedala Pepponeho žena. „Aj tvojho muža?“ vypytoval sa don Camillo. 

„To je hádam jasné! Čo si myslíte, s kým ho mám? Azda s vami?“ odvrkla Pepponeho manželka. 

„No veď sa hneď neurážajte,“ chlácholil ju don Camillo cestou do sakristie. „Veď je verejne známe, že vo vašej strane schvaľujete voľnú lásku, či nie?“ 

Pred krížom don Camillo pokľakol a žmurkol na ukrižovaného Krista. 

„Počul si?“ zašepkal s úškrnom, „ale som tým bezbožníkom naložil!“ 

„Netáraj hlúposti, don Camillo!“ uzemnil ho Kristus. „Ak by neverili v Boha, neprišli by žiadať krst pre dieťa. Keby ti Pepponeho žena strelila zaucho, zaslúžil by si si to.“ 

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.