V kresťanstve niet väčšieho príbehu ako ten, ktorý začína zlyhaním človeka, jeho pádom do konfliktu s Bohom a svedomím. Pokračuje utrpením a pokáním. A vrcholí jeho spásou z milosti Božej.

Film Služobníci (2020) bol v uplynulých dňoch opakovane uvedený do našich kín. Premiéra a pandémia sa prekryli, preto druhý pokus. Film som si pozrel dvakrát, sám seba som sa spýtal, ako by som ho charakterizoval niekoľkými slovami. Nevedel som odpovedať či skôr odpovedí som si dával viacero. Noir thriller s tragickým rozuzlením. Mlčanlivá dráma o konflikte ľudskej krehkosti s ľudským svedomím. Svedectvo o systéme zastrašovania a ovládania cirkvi komunistickým represívnym aparátom v neskorom stredoeurópskom komunizme. A možno ešte všelijako inak.

Dej

Na začiatku sme svedkami tajomnej scény s kriminálnou príchuťou, keď počujeme nočnú komunikáciu cez vysielačky medzi príslušníkmi Štátnej bezpečnosti, vidíme policajnú Volgu, ktorá zastane v tuneli pod železničnou traťou, vystúpi z nej eštébák, kamera ho berie iba od zeme po kolená, v jeho ruke sa ocitne stetoskop. Zmysel toho sa dozvieme až v druhej polovici filmu, lebo vzápätí sa prenesieme o pol roka späť do minulosti a sledujeme mladučkých čerstvých bohoslovcov Juraja a Michala, ktorí pricestujú do rímskokatolíckeho seminára v Bratislave a oboznamujú sa s ostatnými bohoslovcami i s vedením seminára.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.