Len desať dní. Presne toľko v Izraeli vydržalo zrušenie povinných rúšok v interiéroch. Krajina, ktorá bola premiantom očkovania, opatrenie znova zaviedla pre šírenie takzvaného delta variantu koronavírusu SARS-CoV-2. Tento kmeň covidu pochádzajúci z Indie je infekčnejší. Rastie tak počet nakazených, ale, našťastie, nie hospitalizovaných.

Izrael má zaočkovaných približne 60 percent populácie. Počet prípadov ochorenia COVID-19 však začal posledný júnový týždeň znova narastať. Nová vláda pod vedením Naftaliho Bennetta preto minulý piatok (25.6.) opätovne zaviedla povinnosť nosiť rúška vo vnútorných priestoroch.

I keď sa reakcia židovského štátu na nárast počtu nových prípadov covidu môže zdať ako príprava na štvrtú vlnu infekcie, experti trvajú na tom, že nie je dôvod panikáriť.

Rovnaký názor na delta variant má aj slovenský dátový analytik Ivan Bošňák, ktorý stojí za projektom Dáta bez pátosu. Aj on hovorí, že sa tomuto kmeňu covidu, ktorý dominuje aj v Spojenom kráľovstve, síce nevyhneme, ale netreba šíriť paniku.

Na druhej strane však nie je ani vhodné brať veci na ľahkú váhu. Podľa odborníkov musí Izrael v prípade najnovšieho šírenia takzvaného delta variantu covidu v krajine konať rýchlo a rozhodne.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.