Chválová kapela Timothy vydala pred niekoľkými týždňami svoj nový album Revival Dream (slov. Sen o prebudení), ktorý je na rozdiel od predošlej tvorby celý v anglickom jazyku.

44 minút s desiatimi pôvodnými piesňami, z toho osem známych slovenských, ktoré len autor a frontman kapely Marián Lipovský prepísal do angličtiny – nuž a dve nové, ktoré slovenský náprotivok nemajú. Stojí to za posluch? 

Pre čitateľa, ktorý sa v týchto kruhoch veľmi nepohybuje, bude vhodné uviesť, že v posledných rokoch slovenskej gospelovej scéne dominujú chválové kapely. Chválová kultúra, ak ju tak možno označiť, je trocha odlišná od klasického gospelu. Piesne sú často repetitívne a dlhšie, omnoho modlitebnejšie, koncerty niekedy pripomínajú modernú bohoslužbu, obľúbeným východiskom je evanjelizačný rozmer alebo spoločné uctievanie Boha kapelou i účastníkmi. 

Práve pre tento rozmer je dôležité vedieť, o čom spievam, inak povedané, dôležitá je pre mňa reč, ktorej rozumiem, keď sa modlím ja alebo ľudia okolo mňa. Nuž a hoci našincom doteraz bohato stačila slovenčina, kapelám ako Timothy sa raz za čas stane, že sa dostanú aj do zahraničia k neslovenskému publiku. Čo v takom prípade? Spievať slovenské piesne, ktorým nebudú rozumieť alebo anglické piesne iných autorov? 

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.