Foto: TASR/AP

Rusko a Ukrajina, dva národy zaseknuté v ťažkom mentálno-spoločenskom konflikte. Profesor Vasil Lipitsky si kladie otázku, prečo to začalo už pred Krymom a či to tak musí byť navždy.

Pred tridsiatimi rokmi bol zrušený Sovietsky zväz. Prvý krok k tomu urobili prezidenti troch republík, vtedy ešte ako súčasť Sovietskeho zväzu: Ruska, Ukrajiny a Bieloruska. Podpísali takzvanú Belovežskú dohodu, kde vyjadrili spoločnú vôľu pokračovať samostatne, každý nezávislou cestou. Zdá sa, že až doteraz to bol posledný prípad, keď Rusko a Ukrajina aspoň v niečom spolu súhlasili.

Anamnéza a klinické príznaky

Ako všetci vieme, vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou sú teraz napäté až na hranu. Keď človek sleduje ruské médiá, len ťažko si nevšimne, že Ukrajine venujú takmer toľko pozornosti ako domácim záležitostiam. A takmer všetky tie informácie sú negatívne, popisujú protiruské vyhlásenia a demarše, politickú a ekonomickú nestabilitu, korupciu a kriminalitu, chudobu obyvateľov či hlúposť úradníkov. To neznamená, že tieto médiá stále klamú, ale pri výbere materiálu sú zjavne tendenčné. Keď si poskladáme dokopy všetko, čo ruské médiá o Ukrajine hovoria a píšu, ťažko pochopiť, že na Ukrajine ešte žijú ľudia.

Nesledujem pravidelne ukrajinské médiá, preto neviem posúdiť, či sa aj oni správajú podobne voči Rusku. Ale aj keby to tak bolo, viac ma zaujíma, prečo to robia Rusi. Prečo sa krajine, ktorá má teraz asi najhoršie vzťahy s Ruskom, dostáva taká pozornosť a takým spôsobom?

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.