Kňaz Kwiriwi Fonseca odsudzuje únosy stoviek chlapcov a dievčat v Mozambiku. Islamistické teroristické skupiny chlapcov radikalizujú a vycvičia z nich vojakov. Dievčatá znásilňujú a niektoré neskôr zabijú. Ďalšie svedectvá o hrozivej situácii v Mozambiku.

„Tieto rany sa hoja len veľmi ťažko,“ povedal Kwiriwi Fonseca, kňaz mozambickej diecézy Pemba, v rozhovore s nadáciou ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. Dôsledky teroristických útokov v provincii Cabo Delgado od októbra 2017 sú takéto: vyše 2 500 mŕtvych, viac než 750 000 vysídlených a mnoho unesených dospelých, detí a mladých.

Oficiálne štatistiky neexistujú, no otec Fonseca nemá žiadne pochybnosti: „Môžeme hovoriť o stovkách obetí. Keď vezmeme do úvahy všetky dediny, v ktorých došlo k únosom, dostaneme toto číslo.“ Únosy sa podľa neho dejú s jasným cieľom: „Chlapcov teroristi využívajú na to, aby rozšírili svoje rady a vytrénovali ich na svoje účely. Dievčatá znásilnia a stávajú sa ich manželkami. Niektoré sú v prípade, že už o ne nie je záujem, ‚zlikvidované‘.“

Otec Fonseca zodpovedá za komunikáciu v diecéze Pemba, a preto je v kontakte s desiatkami obetí, ktoré boli vysídlené v dôsledku teroristického násilia. Neustále udržiava kontakt tiež s kňazmi a rehoľnými sestrami z provincie Cabo Delgado.

Teroristi 28. mája 2020 nemilosrdne zruinovali a vypálili mesto Macomia v provincii Cabo Delgado. Foto: ACN

Únosy sa nevyhli ani rehoľným sestrám

Otec Fonseca sa dozvedel o sestre brazílskeho pôvodu Eliane da Costovej. V auguste 2020 bola v pobrežnom meste Mocímboa da Praia, keď toto mesto padlo do rúk teroristov. Uniesli desiatky ľudí, medzi nimi aj sestru Eliane a jej spolusestru Inés Ramos, obe z Kongregácie svätého Jozefa z Chambéry.

„Sestra Eliane strávila 24 dní medzi teroristami v džungli. Prosila ma: ‚Otec Fonseca, nezabudnite na unesených ľudí, najmä na deti a dospievajúcich, ktorí sú trénovaní, aby sa stali teroristami‘,“ povedal kňaz v rozhovore cez Zoom.

Deti uniesli a manželovi podrezali hrdlo

Dejiskom útokov sa stalo aj pobrežné mesto Mucojo, sídlo okresu Macomia. Žije v ňom Mina, ochromená vlastnými spomienkami. Zakaždým, keď sa v mysli vracia k tomu, čo sa prihodilo nielen jej, ale aj jej manželovi, deťom a bratovi, znovu sa v nej otvára rana, ktorá sa nechce uzdraviť.

Otec Fonseca Minu navštívil a vypočul si jej bolestný príbeh: „Zrazu sa zjavilo päť mužov. Miestni obyvatelia si uvedomili, že ide o teroristov z militantnej skupiny al-Šabáb. Teroristi našli Minu, jej manžela, brata a štyri deti… Povedali: ‚Berieme si dve deti.‘ V skutočnosti si však zobrali tri: 14-ročné, 12-ročné a 10-ročné. Manžela a brata spútali a Mine prikázali odísť, lebo ich chceli zabiť. Zdráhala sa, a tak na vlastné oči videla, ako im podrezali hrdlá. Musela sa na to dívať i jej 3-ročná dcéra. Dievčatko je z týchto udalostí dodnes vystrašené a zmätené. Chce sa vrátiť do dediny a vidieť svojho otca.“

Džihádisti v Cabo Delgado. Foto: miestny zdroj ACN

Čo čaká tých, ktorých uniesli?

Otec Fonseca je presvedčený o tom, že dospievajúcich postupne radikalizujú a potom prijímajú do radov teroristov. „Ich cieľom je radikalizácia. Hovoríme o deťoch a dospievajúcich, ktorí boli v minulom alebo predchádzajúcom roku odvlečení z domu. Dlhý čas boli v kontakte so zlom. Nakoniec sa mu prispôsobia a jeho pôsobenie z nich môže urobiť tých najhorších teroristov.“

Aktuálna situácia vyvoláva veľa otázok, a to aj z vojenského hľadiska. Tieto deti a dospievajúcich násilne vytrhli z rodín a z prirodzeného prostredia, v ktorom vždy žili. „Ak bude táto vojna eskalovať a medzinárodní partneri a vlády iných krajín sa rozhodnú Mozambiku pomôcť poraziť teroristov, čo to prinesie?“ pýta sa otec Fonseca. A sám si odpovedá: „To, že zomrú nevinní mladí ľudia…“

Text vychádza v spolupráci s pápežskou nadáciou ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorá od roku 1947 pomáha všade tam, kde sú ľudia prenasledovaní pre vieru, trpia, alebo sú v existenčnej núdzi.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.