Diplomatický ťah Vatikánu voči kontroverznému návrhu zákona v Taliansku bol nielen pre vatikanistov, ale aj pre mnohé talianske médiá témou číslo jeden. Jeho mediálna reflexia zatienila iné témy a naplno ukazuje pestrofarebný vejár názorov a ideologických postojov na pápeža, Vatikán, jeho činy, vyhlásenia a politiku.

Svätá stolica zaslala takzvanú verbálnu nótu talianskej vláde o návrhu zákona o homotransfóbii, čomu sme sa venovali v samostatnom článku. Kontroverzný návrh má podľa predkladateľov odstrániť diskrimináciu osôb rovnakého pohlavia, no podľa odporcov ohrozuje slobodu slova. Dôvodom pre diplomatický dokument odoslaný talianskemu štátu je práve hroziace obmedzenie slobody garantovanej katolíckej cirkvi. Niektoré tamojšie médiá obvinili Vatikán, že porušil konkordát s Talianskou republikou a vraj nevídaným spôsobom zasahuje do prebiehajúceho legislatívneho procesu tejto krajiny.

Volia sa pritom ostré slová, posúďte sami: „Skončila sa legenda progresívneho Františka“.

Tento aj iné titulky opäť oživili naratív, podľa ktorého rímska kúria koná proti vôli pápeža. Médiá tvrdia, že o verbálnej nóte v skutočnosti nevedel a v zásade nemá nič proti kontroverznému návrhu zákona. Jeho podriadení ho obišli, ako to vraj spravili aj s dosiaľ diskutovaným zákazom požehnávať homosexuálne zväzky z marca tohto roku. Zákaz vtedy oficiálne vydala Kongregácia pre náuku viery – posmešne prezývaná dozorca náuky – a pontifex sa k tejto téme verejne nevyjadril. Mnohé aj svetové médiá v tom videli vnútorný názorový boj vo Vatikáne, v ktorom sa údajne presadila tvrdá názorová línia na túto tému na úkor Františkovho dôrazu na milosrdenstvo.

Je to však tak? Nedochádza tu k účelovému podsúvaniu tvrdení, ktorými naopak médiá sledujú rozdelenie a oslabenie cirkvi?

Toto nazeranie vystavuje Boží ľud pochybnostiam o svojom pastierovi

Je neprijateľné, aby pápežovi diplomati mohli v takej závažnej veci konať proti svojmu najvyššiemu nadriadenému alebo dokonca v utajení, myslia si niektorí vatikanisti o interpretácii oboch udalostí. Dodávajú, že nanovo sa tým poškodzuje dôveryhodnosť rímskeho biskupa, lebo tento mediálny výklad z neho robí netransparentného manipulátora pravdy a nepravdy. Z vieroučného hľadiska sa navyše Boží ľud vystavuje neustálej pochybnosti o svojom najvyššom pastierovi, varujú ďalej publicisti pred scestným nazeraním na argentínskeho pápeža.

Kardinál Parolin. Foto: Bohumil Petrík/CNA

V médiách sa tiež objavili úvahy, že takýto diplomatický kúsok je nezvyčajný a rizikový, lebo Svätú stolicu vystavuje nebezpečenstvu, že ju začnú pridružovať k istej názorovej časti parlamentu. Aj keď môže ísť o politizáciu, pre niektorých je naopak správne, aby sa k takémuto kontroverznému legislatívnemu návrhu Vatikán vyjadril.

„Politický paradox je, že Vatikán (teraz) obhajujú Liga, Bratia Talianska a Forza Italia: sú to politické strany, ktoré nie sú v línii s aktuálnym pontifikátom v rozdeľujúcich témach ako imigrácia, suverenita, spôsob chápania identity a hodnôt kresťanstva. Strápnenie cirkevnej hierarchie je zjavné“, napísal známy denník, podľa ktorého Vatikán v prípade kontroverzného návrhu zákona o homotransfóbii nenachádza podporu, akú by chcel. Vymenované pravicové strany majú tiež kontroverzných lídrov: exministra vnútra Mattea Salviniho a dlhoročného expremiéra Silvia Berlusconiho.

Matteo Salvini a Georgia Meloniová v spoločnosti expremiéra Silvia Berlusconiho na zhromaždení v Ríme v roku 2019. Foto: TASR/AP

„Habemus papam: Aleluja! František začal robiť pápeža“ a „Láska sa skončila, už to nie je ich pápež“. Aj toto sú citáty z tlače, ktorých autori sú žurnalisti skôr kritickí voči rímskemu biskupovi a jeho prevládajúcemu obrazu v médiách, ktorý sme popísali na začiatku. Diplomatický krok miništátu títo komentátori vidia ako prejav pontifikovej vôle a krok správnym smerom plne v súlade v učením cirkvi.

To ďalej ukazuje širokú a nejednotnú debatu o pápežovi, jeho slovách, činoch a skutočných či domnelých záujmoch vatikánskej politiky a jej predstaviteľov.

Nezakazujeme, upozorňujeme, bráni sa vatikánsky premiér

Špekulácie a silná kritika v médiách si vyžiadali reakciu štátneho sekretára Svätej stolice kardinála Pietra Parolina, teda akéhosi vatikánskeho premiéra.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.