24. júna 2021

Odporcovia potratov narúšajú demokraciu, odobrili v Bruseli. Lexmann: Je to necivilizované a absurdné

Odporcovia potratov narúšajú demokraciu, odobrili v Bruseli. Lexmann: Je to necivilizované a absurdnéNa snímke europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) počas rokovania 32. schôdze NRSR 18. júna 2021 v Bratislave. Foto: Jakub Kotian/TASR

Európsky parlament definitívne odobril kontroverznú správu od chorvátskeho socialistického poslanca Predraga Freda Matića. Tá okrem iného útočí na lekárov odmietajúcich výkon interrupcií a odporcov potratov tituluje ako narušiteľov demokracie. Podľa europoslankyne Miriam Lexmann ide o absurdnú správu, ktorá nenesie znaky civilizovanej spoločnosti.

Európsky parlament vo štvrtok podvečer definitívne schválil kontroverznú správu chorvátskeho socialistického europoslanca Predraga Freda Matića týkajúcu sa takzvaného sexuálneho a reprodukčného zdravia. Za jej prijatie bolo 378 europoslancov, proti 255 a nehlasovalo 42. Pokiaľ ide o hlasovanie 14 slovenských europoslancov: ôsmi boli za, piati proti a jeden sa hlasovania zdržal.

Za Matičovu správu hlasovali slovenskí poslanci z frakcie socialistov a demokratov (S&D), ktorej členom je aj Matić: Monika Beňová, Miroslav Číž a Robert Hajšel (Smer-SD). Uznesenie podporila aj trojica liberálnych poslancov z frakcie Obnovme Európu (RE): Martin Hojsík a Michal Šimečka (Progresívne Slovensko) a Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá).

Názorový rozkol v prípade tejto správy bol v slovenskej delegácii Európskej ľudovej strany (EPP), keď Matićovu správu podporili Vladimír Bilčík a Michal Wiezik (SPOLU-OD), ale Miriam Lexmann a Ivan Štefanec (KDH) boli proti a rovnako proti hlasoval aj Peter Pollák (OĽaNO). Matićovu správu nepodporili ani poslanci zo skupiny Nezaradených Milan Uhrík (ĽSNS) a Miroslav Radačovský (Slovenský patriot).

Jediný zo slovenských europoslancov, ktorý sa zdržal, bol Eugen Jurzyca (SaS) z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR). Táto frakcia sa pokúsila presadiť pozmenenú podobu Matićovej správy.

Pripomeňme, že dokument okrem iného pracuje s tézami, že porušovanie reprodukčných práv je „formou násilia páchaného na ženách“, odporcov potratov označuje za ľudí prispievajúcich k narúšaniu demokracie a výhradu vo svedomí lekárskych pracovníkov chcel do budúcnosti zameniť za „odmietnutie zdravotnej starostlivosti“.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.