Fínska poslankyňa a niekdajšia ministerka vnútra v rokoch 2011 až 2015 Päivi Räsänenová, ktorá po citovaní Biblie čelí obžalobe za nenávistný prejav voči gayom, vystúpila na diskusii Sloboda slova za mrežami v Bratislave spolu s novinárom Rodom Dreherom a ďalšími. Varovala pred perzekúciou a netoleranciou a Slovákov vyzvala, aby využívali slobodu slova.

Bývalá ministerka vnútra Päivi Räsänenová, ktorá je obžalovaná z nenávistného prejavu voči homosexuálom, vyzvala Slovákov, aby využívali slobodu vyjadrovania sa.

Povedala to prostredníctvom videohovoru v diskusii, ktorá sa naživo konala počas Bratislavských Hanusových dní. „Tvítom som v žiadnom prípade nechcela nikoho uraziť, lebo bol určený pre vedenie luteránskej cirkvi,“ do ktorej patrí. Cirkevné vedenie kritizovala za to, že podporilo LGBT pochod pred dvomi rokmi. Citovala pritom biblické výroky.

Súčasná poslankyňa fínskeho parlamentu vysvetlila, že musíme mať možnosť vyjadriť súhlas s tým, čo hlása Biblia – náuka o manželstve a homosexualite v Biblii pritom vychádza z lásky.

„Pozitívny dôsledok môjho prípadu je, že ľudia sa spájajú,“ povedala účastníkom diskusie. Kladne vníma tiež to, že mnoho kresťanov vo Fínsku sa zobudilo na podporu slobody slova, modlia sa a v tomto súvise sa pred parlamentom zhromaždili ľudia so svojimi Bibliami.

Nik nevie, čo presne je hate speech

Na diskusii zdôraznila, že na súdnom pojednávaní na jeseň bude hájiť slobodu slova, ktorá je chránená medzinárodnými zmluvami i fínskou ústavou.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.