Len pred týždňom pritom NAKA začala vykonávať procesné úkony v rámci policajnej akcie s krycím názvom Mýtnik II. Vyšetrovateľ obvinil šesť osôb z trestných činov legalizácie príjmu z trestnej činnosti, ale aj z korupcie a z machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Dnes sa k veci vyjadria riaditeľ ekonomického odboru Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa a prezident Finančnej správy Jiří Žežulka.

Pre kauzu Mýtnik II. prišiel o miesto v predstavenstve MH Manažmentu, bývalom Fonde národného majetku, Andrej Holák. Z funkcie ho minulý piatok (18. 6.) odvolal minister hospodárstva Richard Sulík, i keď generálny riaditeľ MH Manažmentu Ľuboš Lopatka o Holákovom zadržaní povedal, že kauza nesúvisí s jeho prácou v MH Manažmente.

Holák bol v minulosti členom strany Smer-SD. Opustil ju však ešte v roku 2013. Podpredsedom predstavenstva v štátnej akciovej spoločnosti MH Manažment pôsobil od apríla 2018 až do minulotýždňového odvolania.

Informáciu o aktuálnom zásahu NAKA na Finančnej správe priniesol Denník N. Podľa portálu Aktuality sa akcia kriminalistov v sídle Finančnej správy týka utajenej zmluvy s firmou Alison Slovakia v hodnote viac ako 51 miliónov eur.

Zmluva uzavretá v januári 2020 má stupeň utajenia dôverné a jej obsah preto nie je verejne dostupný. Finančná správa však v centrálnom registri zmlúv zverejnila jej objem i dátum uzavretia.

NAKA podľa Aktualít zasahuje od rána aj v spoločnosti Alison Slovakia, ktorá dlhodobo pracuje na utajených projektoch aj pre Slovenskú informačnú službu (SIS) či Národný bezpečnostný úrad (NBÚ). Firma ešte pod starým názvom Damovo Slovakia pomohla podľa týždenníka Plus 7 zbohatnúť Nore Mojsejovej.

V akcii NAKA s označením Mýtnik II. vzal sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) do kolúznej väzby architekta Miroslava S. Stíhaný bude väzobne. Dôvodom je obava z možného ovplyvňovania svedkov. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, obvinený podal voči nemu sťažnosť. O tej bude rozhodovať Najvyšší súd.

K akcii Mýtnik II. budú mať dnes (24. 6.) brífing riaditeľ ekonomického odboru Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa a prezident Finančnej správy Jiří Žežulka.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.