Krivka potratov v USA sa po desaťročí poklesu otočila. Do veľkej miery to má na svedomí rozmach používania potratovej tabletky. Slovensko je v porovnaní s USA na tom lepšie.  

Americká vládna agentúra Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zverejnila údaje o potratoch v USA za rok 2018. Vyplýva z nich, že trend poklesu potratov sa skončil, pretože v roku 2018 po dlhšom čase počet potratov vzrástol. Podľa výskumného inštitútu Charlotte Lozier Institute (CLI) možno zvýšenie z veľkej časti vysvetliť nárastom počtu chemických potratov.

V rokoch 2009 až 2018 klesol počet potratov v USA o 18 percent. Žijeme v časoch, ktoré ovplyvňuje globálny trend úbytku plodnosti a s ňou logicky súvisí aj pokles počtu potratov. No okrem toho sa v USA za posledných desať rokov znížili aj iné ukazovatele potratovosti – o 16 percent klesol index potratovosti (počet potratov na tisíc živonarodených detí) a o 22 percent klesla miera potratovosti (počet potratov na tisíc žien vo veku 15 – 44 rokov).

Tieto ukazovatele boli na historickom minime v roku 2017. V roku 2018 však všetky mierne vzrástli, a to o jedno až dve percentá.

Počet potratov, miera potratovosti a indexu potratovosti v USA. Zdroj: CDC

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.