Rakúšania sa blížia k vytúženému uvoľňovaniu protipandemických obmedzení. Za našou západnou hranicou žije, pracuje a študuje množstvo Slovákov a zmeny sa tak týkajú aj ich. Už teraz je však jasné, že výhody si užijú len očkovaní, testovaní alebo tí, čo koronavírus už prekonali.

Klesajúci počet nových prípadov ochorenia COVID-19 aj hospitalizovaných a naopak, rastúci počet zaočkovaných umožnil rakúskej vláde rozhodnúť o uvoľnení takmer všetkých opatrení proti pandémii. Pravidlá sa uvoľnia od 1. júla, ale to neznamená, že by už neboli potrebné testy či očkovanie. Práve naopak.

Podľa rakúskych médií zostanú v platnosti len niektoré reštrikcie. Tou najpodstatnejšou však je, že väčšina voľnočasových aktivít bude stále dostupná len ľuďom, ktorí spĺňajú takzvané pravidlo 3-G. To znamená, že sú buď zaočkovaní, testovaní, alebo prekonali covid. Platí to pre reštaurácie, hotely, rekreačné zariadenia, záujmové krúžky, ale napríklad aj pre zoologické záhrady či hromadné podujatia vrátane športových.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz uviedol, že situácia je oveľa lepšia, ako vláda očakávala. „Všetko zábavné sa znova vracia späť,“ ohlásil. Dodal však, že ľudia by mali zostať ostražití a najmä by sa mali dať očkovať.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.