Nízky počet záujemcov o Sputnik komplikuje osud tejto vakcíny na Slovensku. Z našich skladov preto zrejme čoskoro vymizne. Cestu má otvorenú na západný Balkán aj do Južnej Ameriky.

Na Slovensko sme 1. marca 2021 priviezli 200-tisíc dávok Sputnika V. Stačili by na zaštepenie polovičného počtu, pretože vakcína je dvojdávková. Očkovať sme však začali až 7. júna. Trojmesačné zdržanie a skutočnosť, že očkovanie Sputnikom niektoré štáty neuznávajú, viedli k zníženému záujmu. Nepomohlo ani zrušenie vekovej hranice.

Prvú dávku Sputnika na Slovensku k dnešnému dňu dostalo 9 041 mužov a žien. Ďalších 6 041 je v čakárni. Za normálnych okolností by sa dalo pokojne čakať, kým záujem stúpne, vakcína však bude o pár týždňov nepoužiteľná.

Prvá dávka exspiruje v júli a druhá v auguste.

Finančne najmenej bolestivé bude Sputnik predať

Zdá sa, že rezort našiel najelegantnejšiu cestu, ako ukončiť kauzu Sputnik bez úplnej katastrofy. Necháme si len 40-tisíc dávok a zvyšných 160-tisíc predáme alebo darujeme.

O návrhu predaja a darovania vakcíny Sputnik V formou bilaterálnych dohôd s tretími krajinami rozhodla v stredu na svojom zasadnutí vláda SR.

„Vzhľadom na stále pretrvávajúcu vážnosť epidemiologickej situácie a potrebu vzájomnej kooperácie medzi krajinami s cieľom spomalenia šírenia ochorenia COVID-19 navrhujeme darovať určitý počet vakcín Sputnik V krajinám západného Balkánu v rámci materiálnej pomoci. Zároveň navrhujeme ponúknuť v nadväznosti na záujem tretích krajín ďalšie vakcíny na predaj, a tak prispieť k dosiahnutiu spoločného cieľa – zníženia dôsledkov pandémie,“ uvádza sa v schválenom materiáli.

Ešte minulý týždeň minister Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) uviedol, že Sputnik zrejme predáme či darujeme balkánskym štátom. Dnes je isté, že menovite má o darovanie vakcíny záujem Bosna a Hercegovina, Severné Macedónsko či Albánsko. Záujem o kúpu alebo darovanie vakcín v podobe medzištátnej zmluvy prejavila aj Čierna Hora. Nájdu sa aj exotickejší záujemcovia.

Matovič: Dohodol som Argentínu, so Sputnikom sú tam nadmieru spokojní

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.