Plány s čínskou univerzitou Fu-tan, ktorá mala vzniknúť v Maďarsku, boli začiatkom júna pozastavené. Orbánova vláda tento zámer zatiaľ odložila, maďarský premiér dokonca ohlásil o univerzite referendum. Možný vstup ázijského draka do univerzitnej Európy sa Číňanom medzitým otvoril v Nórsku – no Severania sú omnoho opatrnejší ako Maďari.

Práve Osloská univerzita v hlavnom meste Nórska ohlásila vznik štvorročného partnerského programu s čínskou Futanskou univerzitou. V Nórsku plánujú založiť Európske centrum čínskych štúdií, ktoré má rozširovať vedomosti v oblastiach, ako je životné prostredie, klíma či zdravie.

Univerzita Fu-tan sídliaca v Šanghaji je v Európe vnímaná kontroverzne. Je pod faktickou kontrolou vládnej komunistickej strany, ktorá ju využíva ako nástroj rozširovania svojho vplyvu. V roku 2019 univerzitné pravidlá o slobode myslenia a akademickej slobode nahradilo vyhlásenie o vernosti Čínskej komunistickej strane.

Túto inštitúciu plánoval do svojej krajiny priviesť maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý na to však na rozdiel od Nórov išiel celkom zhurta. Územie pobočky čínskej vysokej školy malo vyrásť v hlavnom meste, pričom by zasiahlo do plánovanej výstavby študentského mestečka.

Čínska dlhová pasca

Súčasťou plánov boli aj zmluvy, podľa ktorých by ohromnú stavbu postavili čínske spoločnosti, zatiaľ čo vláda mala projekt financovať z čínskeho úveru. Podľa uniknutého dokumentu obsahovala ponuka Pekingu aj podmienku, že do stavby bude zapojený určitý počet čínskych pracovníkov a bude sa dovážať čínsky stavebný materiál.

Organizácia CSCEC, ktorá mala veľstavbu postaviť, je v uplynulých rokoch podozrivá z korupcie a špionáže po celom svete. Firma obvinenia odmieta.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.