Europoslanec Peter Pollák prirovnal medializovanú smrť českého Róma k úmrtiu Georgea Floyda. V tejto veci chce konať aj v europarlamente a dúfa, že svet nebude ľahostajný. Niekoľkonásobný recidivista zomrel cez víkend v Tepliciach po tom, ako si jeho výtržnosti vyžiadali zákrok polície, na ktorú predtým zaútočil. Pitva určila ako príčinu smrti predávkovanie drogami.

Prípad smrti Róma, ktorý skonal v českých Tepliciach po zásahu miestnej polície, presahuje aj do slovenskej, respektíve európskej politiky. Europoslanec za OĽaNO Peter Pollák, ktorý vo Ficovom kabinete pôsobil ako splnomocnenec vlády pre rómske komunity, začal v tejto veci konať v europarlamente. Zároveň vyjadril nádej, že ho kolegovia podporia.

„Tento brutálny zásah je ako cez kopirák zo zásahu v USA v prípade Georgea Floyda. Všetci si pamätáme, čo tento prípad spôsobil na celom svete. Dúfam, že svet nebude ľahostajný ani v prípade tohto mladého Róma, ktorý prišiel o život po brutálnom zásahu policajta, ktorý dlhé minúty kľačal na krku človeku, ktorý sa nijako nebránil,“ uviedol na Facebooku Pollák.

V príspevku, ktorý zverejnil niekoľko hodín po tom, vyzval na demonštráciu pred europarlamentom. Odfotil sa pritom s transparentom „Na rómskych životoch záleží“. „Dôrazne odsudzujem akékoľvek neprimerané násilné správanie sa či zneužívanie právomocí policajtov,“ napísal.

Pollák ma pritom na svojpomocne zhotovenom plagáte gramatickú chybu. Správne anglické znenie tejto výzvy by malo byť Roma Lives Matter, nie Roma Lives Matters.

Čo sa stalo?

Pripomeňme, že k incidentu prišlo v Tepliciach ešte v sobotu, keď trojica policajtov zakročila voči mužovi, ktorý bol pod vplyvom drog. Ten sa podľa hlásenia bil ešte s jedným narkomanom a poškodzovali autá na ulici.

Po príchode našli muži zákona ležať výtržníka so zjavnými zraneniami. Podľa vyjadrenia polície mladík mužov napadol, škrabal a pohrýzol. Príslušníci ho znehybnili a zavolali záchranku. Po prevzatí odborníkmi mladík v sanitke skolaboval a už sa ho nepodarilo oživiť.

Zo zákroku existuje aj videozáznam, ktorý sa dostal na sociálne siete a vo veľkom sa šíril. Na ňom je vidieť, ako jeden z policajtov drží mužovi nohy, ďalší mu kľačí na chrbte medzi lopatkami a krkom. „Ostaň ležať a nevzpieraj sa,“ kričali na problematickú osobu policajti.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.