V sobotu večer vypukol v dedinke Nova Belá (Nowa Biala) v poľskom Spišskom regióne požiar. Až 21 rodín poľských Slovákov prišlo o strechu nad hlavou. Mnohí stihli vybehnúť iba v tom, čo mali oblečené na sebe, niektorým sa podarilo zachrániť aspoň časť majetku. Nešťastná udalosť pripomenula, že slovenské komunity v Poľsku stále existujú. Ich asimilácia však postupuje rýchlo.

Pri požiari, našťastie, nedošlo k žiadnym úmrtiam a vážnym zraneniam. Všetky rodiny prišli o hospodársku časť svojich domov spolu so zvieratami a poľnohospodárskymi strojmi. Podľa slov poľského premiéra Mateusza Morawieckeho: „Poľsko nezažilo taký požiar najmenej 30 rokov.“

Prečo?

Dôvodov, prečo sa požiar tak rýchlo rozšíril, je niekoľko. Prvým je ten, že na rozdiel od všetkých ostatných častí Poľska, v dedinách na poľskom Spiši, je častým javom radová zástavba. U nás bežná vec. V rozľahlom Poľsku skôr rarita. V Novej Belej sa to spája aj s rozširovaním domov v zadnej časti – pre hospodárstvo alebo pre rozrastajúcu sa rodinu. V obidvoch prípadoch je hlavným stavebným prvkom drevo. A to bol hlavný dôvod tohto veľkého požiaru. Mesiac sucha a horúčav pôsobil ako katalyzátor a stačila iskierka a ulica horela. V Novej Belej sú len dve ulice. Obe takmer rovnaké. Zhorela polovica domov na jednej z nich. Vďaka patrí hlavne zásahu miestnych hasičov, ak by nezareagovali promptne, je pravdepodobné, že by zhorela aj polovica dediny.

Asimilácia postupuje rýchlo

Novú Belú som navštívil dva dni po katastrofe. Rozprával som sa s miestnymi obyvateľmi, stretol som sa s dekanom Jozefom Bednarczykom, ktorý je Slovák a má blízky vzťah nielen k svojím farníkom, ale aj k Slovensku, ktoré často navštevuje. Rozprávali sme sa aj o vzťahu Poliakov k Slovákom, o omšiach v slovenčine či o zachovávaní tradícií medzi mladými. Slovenčina je v mnohých rodinách hlavným dorozumievacím jazykom. V niektorých už nie, ale slovenčine rozumejú. Asimilácia však postupuje pomerne rýchlo. Z mladej generácie mi síce dokázali rozumieť, ale odpovedať po slovensky už bolo pre nich náročnejšie. O zachovávaní slovenčiny a slovenských zvykov však svedčia pravidelné sväté omše v slovenčine a niekoľko slovenských folklórnych súborov pôsobiacich v regióne.

Pani Jana Majerčáková je absolventkou kežmarského gymnázia. Jej rodina žije na území Spiša celé generácie, do konca prvej svetovej vojny v Rakúsko-Uhorsku, od roku 1918 v Poľsku. Mnohí jej príbuzní po oddelení regiónu ušli na Slovensko. Aj v súčasnosti má veľa príbuzných v okolí Kežmarku a Popradu, kde za nimi aj pravidelne chodí. Rovnako sú na tom aj mnohé iné rodiny žijúce v poľskom Spiši.

Jana hovorí, že prišli o všetko. „Zhorela nám celá zadná časť domu, ktorá bola drevená. Predná murovaná časť zostala stáť, ale strecha a múry sú vážne poškodené. Podľa všetkého dom budeme musieť postaviť nanovo,” konštatuje so slzami v očiach. Zatiaľ bývajú u príbuzných, no to nebude možné na dlho. Dom sa musí postaviť čo najskôr.

Vyhorené rodiny dostali od poľského štátu rýchlu pomoc v podobe menšej hotovosti a veľkého množstva dobrovoľníkov a hasičov, ktorí pomáhajú odpratávať trosky. Ich práca čoskoro skončí a obyvatelia Novej Belej ostanú odkázaní sami na seba. S niečím pomôžu príbuzní zo zahraničia, časť nákladov na opravu alebo stavbu nových domov pokryjú poistky. Vždy to však bude menej, ako je potreba.

V telocvični miestnej školy je sklad šatstva, nábytku a potravín, ktoré prišli z celého Poľska. „Oblečenia a jedla máme dosť. Chýba nám však náradie, fúriky, pracovné oblečenie. Všetko zhorelo,” hovorí. „Budeme potrebovať aj chlapov na murárske a tesárske práce. Naši chlapi toho zvládnu veľa, ale musia chodiť do práce.” Mnohí chlapi dlhodobo pracujú v zahraničí, najmä v Rakúsku a Nemecku a o svoju prácu nechcú prísť. Zvlášť v takomto prípade, keď sa zíde každé euro.

Foto: Anton Frič

Pomoc zo Slovenska

Spišská katolícka charita posiela postihnutým rodinám 5-tisíc eur zo svojich rezerv určených na humanitárnu pomoc v zahraničí. Spišská diecéza zároveň vyhlasuje zbierku určenú pre vyhorené slovenské rodiny. Prispieť môže ktokoľvek. Pomoc bude adresná, pôjde priamo rodinám, ktoré sú postihnuté najviac.

Ak chcete Slovákom pomôcť, číslo účtu nájdete na tejto stránke. Všetkým dobrodincom úprimne ďakujeme. Vďaka vašej pomoci sa poľskí Slováci budú môcť skôr vrátiť do svojich domovov. Pomoc našim krajanom v zahraničí má vždy zmysel.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.