Ak ste ešte neboli na Filipínach a pozriete si fotky, ako to tam vyzerá cez Google, uvidíte krásne pláže, more a slnko. No nie na celom súostroví je to idyla, film Metro Manila vám ukáže aj jeho tienistú stránku. Filipíny síce nie sú pojmom vo svete filmu, ale snímok z roku 2013 im vyšiel.

Filipíny patria medzi jeden z chudobnejších štátov sveta. Hrubý domáci produkt majú na úrovni niektorých afrických štátov. Veľkú biedu sme mohli vidieť aj vo filme, ktorý vám chcem predstaviť. Film Metro Manila sa odohráva na Filipínach, no režisér Sean Ellis je zo Spojeného kráľovstva, preto si tento film vyslúžil v roku 2013 niekoľko ocenení práve na odovzdávaní Britských nezávislých filmových cien (BIFA). V roku 2013 získal aj najvyššiu cenu za najlepší nezávislý film.

Okrem týchto ocenení bol nominovaný na najlepší po neanglicky hovorený film pri udeľovaní cien BAFTA a na filmovom festivale Sundance získal cenu divákov za najlepší svetový hraný film. Ocenenia sú zaslúžené, režisérovi sa podarilo spojiť viacero žánrov a málokedy sa v kriminálnom thrilleri podarí dosiahnuť takú emóciu alebo ľútosť, aká šla z tohto filmu.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.