Kam, ako a za akých podmienok budeme môcť cestovať a najmä vrátiť sa domov? Na tieto otázky by mal v týchto dňoch odpovedať ústredný krízový štáb a vláda. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský už avizoval, že návrat na Slovensko bez povinnej karantény bude umožnený zrejme len ľuďom, ktorí majú negatívny test alebo už boli proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaní. Cestovné kancelárie kompetentných vyzývajú, aby boli vo vyhláseniach opatrní a ľuďom umožnili slobodne dovolenkovať.

Po pondelkovom rokovaní minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) uviedol, že v krátkom čase bude návrat na Slovensko zo zahraničia podmienený buď očkovaním, alebo registráciou v aplikácii eHranica s povinným PCR testom. Cestovanie však vláda zatiaľ nijako neobmedzuje.

„Vstupenkou od istej doby, ktorá nebude asi veľmi dlhá, bude očkovanie a potom registrácia v takzvanej eHranici s potvrdením PCR testovania, ktoré bude vykonané v 5. alebo 8. deň podľa nariadenia Úradu verejného zdravotníctva,“ upresnil Lengvarský.

Minister preto ľudí vyzval, aby sa dali zaočkovať čím skôr, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Ostatní sa budú musieť povinne registrovať v eHranici.

Pri vstupe na Slovensko bude podľa Lengvarského všetko prísne kontrolované. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) nevylúčil, že kontrola na hraniciach bude nepretržitá.

Cestovanie s delta variantom

Opatrenia na hraniciach vláda zvažuje po tom, čo Lengvarský varoval, že skôr či neskôr sa aj na Slovensku objaví takzvaný delta variant covidu pochádzajúci z Indie. Ten je nákazlivejší, ale na druhej strane nemá vyššiu mortalitu ako iné varianty.

Práve cestovanie má byť hlavnou príčinou rozšírenia indického variantu v Spojenom kráľovstve. Britská vláda preto odložila uvoľňovanie opatrení o mesiac. Dobrá správa však je, že vakcíny dokázateľne chránia pred hospitalizáciou či ťažkým priebehom ochorenia COVID-19.

Podľa odborníka na tropickú medicínu Vladimíra Krčméryho je za novou situáciou, ktorá môže ohroziť znova nadobudnutú slobodu cestovania, práve delta kmeň koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje covid.

„Vírus je dva- až sedemkrát nákazlivejší. Má kratšiu inkubačnú dobu. Nemá síce vyššiu mortalitu, ale tým, že sa rýchlo šíri, zas nám naplní nemocnice tak, že sa nebude dať robiť iná medicína. Pri dvoch dávkach očkovania je omnoho nižšia šanca, že sa človek nakazí,“ vysvetlil Krčméry.

Podľa Krčméryho je po jednej dávke očkovania ochrana pred indickým variantom covidu 30-percentná, po dvoch dávkach ide o 80 až 85 percent.

Informácia, ktorá hraničí s poplašnou správou

O blízkej budúcnosti cestovania do zahraničia hovorili oveľa optimistickejšie zástupcovia cestovných kancelárií a leteckých spoločností na Slovensku.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.