V kauze pochybného nákupu vyše 12-tisíc hokejok, pre ktorý polícia v septembri minulého roka zasahovala v sídle hokejového zväzu, padli obvinenia voči štyrom osobám. Po výberovej komisii a Protimonopolnom úrade skritizoval nákup pred niekoľkými týždňami aj Úrad pre verejné obstarávanie.

Séria veľkých zásahov Národnej kriminálnej agentúry v posledných mesiacoch neobchádza ani oblasť vrcholového športu. Príkladom toho je vlaňajší septembrový vpád do budovy Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH).

Polícia v sídle športového zväzu v Bratislave zasahovala v súvislosti s nákupom viac ako 12-tisíc hokejok určených pre kadetov a juniorov. Ministerstvo financií, ktoré vtedy kormidloval Eduard Heger, za ne zaplatilo 2,4 milióna eur bez DPH.

Problémom verejného obstarávania, ktoré sa uskutočnilo ešte na jeseň roku 2019, mal byť podľa prvotných špekulácií fakt, že SZĽH tender ušil na mieru. O zákazku sa uchádzali 4 spoločnosti. Zväz zo súťaže vylúčil tie s najlacnejšou ponukou. Vyhrali pritom dve firmy s drahšou a takmer identickou ponukou.

Prvým vyradeným bola spoločnosť Red Rebel. Firma podľa vtedajšieho vysvetlenia zástupcov zväzu nesplnila zloženie zábezpeky. Druhým bola spoločnosť ELBE hockey. Tá údajne nesplnila dodanie všetkých potrebných podkladov v stanovenom termíne.

Pokrok vo vyšetrovaní

Hoci NAKA po zásahu nikoho neobvinila, podľa informácií Štandardu to už neplatí. Na sklonku mája totiž boli zo zločinu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe obvinené celkovo štyri osoby.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.