Bieloruský líder Alexander Lukašenko minulý piatok prekvapivo vyhlásil, že plánuje prijať novú ústavu a následne chce po 26 rokoch vlády pevnej ruky uvoľniť prezidentské kreslo pre niekoho iného. Ak by sa tento scenár skutočne naplnil, išlo by o geopolitické víťazstvo Moskvy.

Práve takýmto spôsobom totiž Kremeľ plánuje vyšachovať bieloruskú opozíciu a vo vlastnej réžii nahradiť dnes už mimoriadne nepopulárneho bieloruského prezidenta - ten by na oplátku mohol počítať s dôstojným dôchodkom. Ide však o riskantný plán, ktorý najviac ohrozuje narastajúca brutalita bieloruských bezpečnostných zložiek voči demonštrantom v čase, keď už protestné hnutie v krajine začalo strácať dynamiku.

Lukašenkova labutia pieseň?

„Nechystám žiadnu ústavu šitú pre seba. Pri novej ústave pre vás už ja ako prezident pracovať nebudem,“ vyhlásil v piatok Lukašenko. Ako však bieloruský prezident, ktorý je obviňovaný z falšovania augustových volieb, upozornil, primárnym cieľom zmien nemá byť demokratizácia štátu. „Som zástancom novej ústavy. Nie však preto, že by sme potrebovali nejakú demokraciu. Nejde o demokraciu. V tejto situácii sa obávam iného. Iný prezident by takúto ústavu [k dispozícii] mať nemal. Bude zle,“ uviedol.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.