Na úvod asi začnem otázkou. Stalo sa ti už niekedy, že si na niečom pracoval, ale v čase tvorby, procesu výroby či realizácie nebolo nikoho, kto by tvoju snahu ocenil? Práveže sa našlo dostatok ľudí, ktorí sa ťa snažili v úvodzovkách „nasmerovať“ na správnu cestu? Odrádzali ťa, poukazovali na to, že je to aj tak zbytočné, zbytočne sa namáhaš, investuješ do toho a s vysokou pravdepodobnosťou z toho nebudeš nič mať… 

Je asi prirodzené, že človek sa nad tým zamyslí a zváži, či vôbec dokončí, čo začal. A či by vôbec mal nejako danú vec vylepšovať, hľadať nové cesty a riešenia… V tomto bode sa často pýtam sama seba, aké sú vlastne moje motívy? O čo mi ide? O ocenenie, úspech, pochvalu, uznanie? Alebo o ten výsledok? O to, čo môže moja námaha a viera priniesť? Som ochotná ísť aj bez povzbudzovania? Som ochotná makať, aj keď to nikto neocení? Som ochotná vytrvať a investovať, aj keď to nik neuvidí? 

Úprimne? Neviem… Ťažko sa kráča, keď ma nik nepovzbudzuje. Pochvala mi dodá odvahu a nádej. Nabudí ma a ja pokračujem. Nezastanem. Často dosiahnem dobré výsledky vďaka ľuďom, ktorí mi počas toho procesu boli oporou. 

A tak sa vraciam opäť k svojim motívom. Boli na začiatku tohto procesu dosť čisté? Alebo len čisto sebecké? Bolo moje rozhodnutie dostatočne pevné na to, aby ustálo aj nepriaznivosť dní? Často sa potrebujem vrátiť na začiatok… Prečo som sa rozhodla do toho ísť? Prečo som chcela na sebe začať pracovať? Prečo som zobrala danú prácu? Prečo som prijala toho človeka? O čo mi na začiatku išlo?… A tak v nepriazni dneška obnovujem svoje rozhodnutie. Bojovať, pracovať, vytrvať, veriť, kráčať. 

No zároveň mi táto cesta prináša aj iné poučenie. Ak som počas tejto mojej cesty stretla málo ľudí, ktorí ma povzbudili, to, že som ja stretla ich, znamená, že aj oni stretli mňa. Povzbudila som ich? V ich úsilí a snahe, aby vytrvali, verili… Ocenila som ich snahu, ich dielo? 

Možno znie priveľa otázok. Je na nás, ako si na ne odpovieme. Ale na záver chcem len, aby znelo povzbudenie, úplne jednoduché. Skúmaj svoje motívy. Vytrvaj na ceste, pre ktorú si sa rozhodol. A nezabudni povzbudzovať tých, ktorých na nej stretneš. Čo to prinesie, uvidíš ty sám!

Autor: Miroslava Kmeťová

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.