21. júna 2021

Olympiáda: Transrodová osoba bude prvýkrát súťažiť so ženami. Obavy športovkýň sa naplnili

Olympiáda: Transrodová osoba bude prvýkrát súťažiť so ženami. Obavy športovkýň sa naplniliLaurel Hubbardová. Foto: Twitter/1NewsSportNZ

Novozélanďanke Laurel Hubbardovej sa podarilo to, čoho sa jej súperky obávali. Kvalifikovala sa na olympijské hry v Tokiu a napriek tomu, že ešte pred necelou dekádou bola mužom, bude súťažiť vo vzpieraní medzi ženami. Hubbardovej to umožnili dávnejšie zmeny pravidiel, ale aj pandémiou vynútené zníženie kvalifikačných kritérií.

Hubbardová sa napriek kritike zo strany viacerých športovkýň stane vôbec prvou transrodovou osobou, ktorá bude súťažiť na olympijských hrách. Vo veku 43 rokov bude navyše najstaršou vzpieračkou na podujatí.

„Som vďačná a dojatá láskavosťou a podporou, ktorú mi poskytli mnohí Novozélanďania,“ uviedla vzpieračka v oficiálnom vyhlásení zverejnenom novozélandskou olympijskou komisiou. Súťažiť bude vo vzpieraní v najťažšej ženskej kategórii nad 87 kilogramov.

Zlý vtip

Účasť Hubbardovej na hrách medzi ženami vyvolala vlnu nevôle. Belgická vzpieračka Anna Vanbellinghenová označila účasť transrodovej Novozélanďanky na olympiáde za „zlý vtip“.

Aj ženské športové združenie Women’s Sport Australasia je proti tomu, aby transrodoví športovci súťažili v ženských kategóriách. Ozvalo sa aj v prípade Hubbardovej kvalifikácie na hry do Tokia.

„Je to chybná politika Medzinárodnej olympijskej komisie (IOC), ktorá umožnila vybrať 43-ročného biologického muža, ktorý sa identifikuje ako žena, aby mohol súťažiť v ženskej kategórii,“ píše združenie športovkýň v stanovisku.

Novozélandská vláda aj hlavné športové organizácie v krajine sa však za Hubbardovú postavili a tvrdia, že splnila všetky kritéria stanovené IOC.

„Uznávame, že rodová identita v športe je veľmi citlivá a zložitá otázka, ktorá si vyžaduje rovnováhu medzi ľudskými právami a spravodlivosťou na ihrisku. Ako novozélandský tím máme silnú kultúru „manaaki“ (úcty), inklúzie a úcty ku všetkým,“ uviedla šéfka novozélandskej olympijskej komisie Kereyn Smithová.

Cesta na olympiádu

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.