Indický variant nového koronavírusu mieša globálne karty. Vďaka vysokej prenosnosti sa stáva svetovo dominantným a viedol už k sprísneniu opatrení v najviac zasiahnutých štátoch. Nové prísne obmedzenia cezhraničného pohybu sú pritom v hre aj na Slovensku, polícia sa pripravuje na všetky varianty kontroly hraníc. Ich uzatvorenie je však podľa odborníkov ťažko zdôvodniteľné.

Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) je otázkou času, kedy sa aj na Slovensku objaví delta variant nového koronavírusu, pôvodne nazývaný indický. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike pripustil jesenný lockdown, ak sa ľudia počas leta nebudú správať zodpovedne.

Podľa kuloárnych informácií sa však medzi kompetentnými diskutuje o možnom uzatvorení Slovenska v letných mesiacoch. Túto možnosť nevylúčil ani Úrad verejného zdravotníctva SR. „Aktuálna epidemiologická situácia a systém kontrol na štátnych hraniciach bude dnes predmetom pokračujúceho rokovania Ústredného krízového štábu SR,“ skonštatovala pre Štandard hovorkyňa Daša Račková.

Indický variant koronavírusu je z európskych štátov rozšírený najmä v Británii, Portugalsku a Španielsku. Počas uplynulého víkendu bolo preto zakázané letecky cestovať z a do Lisabonu, kde delta variant predstavuje 60 percent nových prípadov. Príslušné opatrenia sme podnikli aj my. Slováci, ktorí sa minulý týždeň zúčastnili na futbalovom zápase Portugalsko – Maďarsko v Budapešti, dostali po prihlásení na webstránku https://korona.gov.sk/ehranica/ bezplatný PCR test.

Príslušné úrady pred týždňom informovali, že leto chceme využiť naplno. Budeme testovať vzorky z čistiarní odpadových vôd a sekvenovať všetky pozitívne PCR testy. Slovensko zatiaľ nemá potvrdené prípady delta variantu. „Ale je to otázka času, kedy sa tento variant u nás objaví,“ skonštatoval Lengvarský.

„Problém je ale v tom, že ľudia vracajúci sa z iných krajín ako zelených sa neprihlasujú, alebo klamú, odkiaľ prišli. Nezavlečenie delta variantu v mnohom závisí aj od zodpovednosti každého,“ dodal minister.

Polícia sa pripravuje na všetko

Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc. Od najľahšej až po 24-hodinovú neustálu kontrolu. Uviedol to v pondelok policajný prezident Peter Kovařík pred zasadnutím ústredného krízového štábu.  

„Ak pôjdeme do najťažšieho režimu, bude to veľmi náročné, Stúpajú nám dopravné nehody, zvyšuje sa trestná činnosť, treba naozaj rozumne využívať prostriedky Policajného zboru,“ skonštatoval Kovařík. Predpokladá, že na hraniciach budú pôsobiť okrem policajtov aj vojaci.

Ak sa zavedie nepretržitá kontrola na hraniciach spojená s kontrolou každého cestujúceho, bude treba rátať na hraniciach podľa policajného prezidenta so zdržaním. „Nie je však v našej kompetencii kontrolovať, odkiaľ ľudia naozaj idú, to by mohla vyriešiť e-karanténa,“ dodal Kovařík. Spresnil tiež, že sa ráta s nákupom telefónov ako čítačiek nových COVID pasov.

Uzatvorenie hraníc je ťažko zdôvodniteľné, vravia odborníci

Práve cestovanie má byť hlavnou príčinou rozšírenia indického variantu v Spojenom kráľovstve. Vakcíny však dokázateľne chránia pred hospitalizáciou či ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. V Británii sa preto vírus šíri najmä medzi mladými, ktorí ešte nedostali injekciu a ohniská nákazy vznikajú na školách.

Očkovacích látok máme na Slovensku dosť a sprístupnené sú aj pre deti od 12 rokov. Obmedzovať preto slobody pre zaočkovaných a zakázať cestovanie, nie je podľa odborníkov potrebné.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.